Na splošno o polnilnicah

Home / Na splošno o polnilnicah

Javne AC-polnilnice

Javne AC-polnilnice so tehnično enake kot hišne polnilnice, vendar namenjene za javno uporabo in temu primerno narejene z bolj robustno zunanjostjo in vgrajeno elektroniko, ki omogoča lažje servisiranje ter omogoča upravljanje na daljavo.

Javne AC-polnilnice večinoma omogočajo polnjenje do moči 22 kW, nekatere pa samo do 11 kW. Na slednjih lahko zato lastniki starejših vozil z enofaznimi polnilci polnijo smo z do 3,6 kW, kar zna biti včasih težava, če je to edina možnost v danem trenutku.

V Sloveniji imamo dve večji mreži AC-polnilnic, in sicer Gremo na elektriko in Petrol, ter še nekaj manjših mrež, kot sta eFrend in Megamobility, ki pa imata z obema ponudnikoma urejeno gostovanje.

Javne polnilnice zaženemo z RFID-kartico ponudnika ali aplikacijo ponudnika storitve polnjenja. Cene so v zadnjem času zelo spremenljive in zato predlagamo uporabo aplikacije, kjer lahko pred pričetkom polnjenja preverite ceno.

Za polnjenje na skoraj večini javnih AC-polnilnic potrebujete lasten kabel tipa 2, ki ga imate običajno v vozilu.

Zmogljivost polnjenja AC-polnilnice 22 kW še ne pomeni, da boste s to močjo tudi polnili. Vaš »on-board charger« oz. vgrajen polnilni modul v vašem vozilu določa, ali lahko s kablom tipa 2 polnite enofazno s tokom 16 A ali 32 A, torej 3,6 ali 7,2 kW, ali trofazno s 16 A ali celo z do 32 A. Starejša vozila običajno azijskega izvora in nekateri evropski eksoti omogočajo enofazno polnjenje do 32 A, torej 7,2 kW. Večina novejših vozil omogoča trofazno polnjenje z do 16 A, torej do 11 kW, nekatera predvsem dražja in večina vozil Renault omogočajo moč polnjenja do 22 kW.

Nazaj na uvod