Na splošno o polnilnicah

Home / Na splošno o polnilnicah

Hišne polnilnice

Če dnevno vozite daljše razdalje in je potreba po polnjenju večja ali pa želite bolj učinkovito in varnejše polnjenje, so primerne hišne polnilnice, ki lahko polnijo tudi trofazno in z večjim tokom.

Hišna polnilnica lahko polni do moči 22 kW, če seveda hišni priključek zmore to priključno moč (običajno imamo vgrajene varovalke 3 × 20 A ali 3 × 25 A), in če avto sploh omogoča polnjenje z več kot 3 × 16 A. Strošek polnjenja na taki vtičnici je še vedno po enaki ceni, ki jo plačujete doma, vendar je tako polnjenje vsaj trikrat hitrejše kot prek hišne vtičnice in predvsem bolj varno in energijsko manj potratno. Če polnite pri moči 11 kW in imate baterijo kapacitete med 50 in 60 kWh, se vaše vozilo napolni od 0 do 100 % v šestih urah.

Sestavni del nekaterih modelov hišnih polnilnic je priključni kabel, druge pa imajo samo vtičnico. Nekateri proizvajalci nudijo cenejše polnilnice s kablom, drugi z vtičnico.  

Bolj praktična uporaba polnilnice je, če je kabel že integriran, saj lahko samo priključimo in polnimo. Pri polnilnicah z vtičnico pa uporabimo standardni kabel za polnjenje na javnih polnilnicah tipa 2, ki ga imamo v avtomobilu.

Prednost določenih hišnih polnilnic je tudi dinamični način prilagajanja moči polnjenja, glede na razpoložljivo preostalo moč na objektu, ko hkrati obratuje pečica, sušilec, kuhalna plošča in mogoče še toplotna črpalka za ogrevanje. Take polnilnice preprečujejo, da bi se s polnjenjem vozila preobremenila napeljava in bi vam ob nepravem trenutku pregorela glavna varovalka. Vozilo pa se nemoteno polni takoj, ko je na voljo dovolj moči.

Nazaj na uvod