Kategorija: Testi

  • MG S5 EV: ko številke postanejo vsakdan

    MG S5 EV: ko številke postanejo vsakdan

    DeMS-ov test · marec 2026

    MG S5 EV: ko številke postanejo vsakdan

    Električni SUV, ki ne želi navduševati na papirju, ampak prepričati na cesti.

    530 kmLjubljana–Beograd v 7 h 21 min
    17,2 kWhpovprečna poraba na 100 km do Beograda
    139 kWnajvečja moč DC-polnjenja
    36.490 €Luxury 64 kWh, ceniški

    Električni avtomobili so leta 2026 postali dovolj samoumevni, da se ne sprašujemo več, ali so uporabni. Za večino voznikov je to vprašanje že za nami. Danes je bistveno nekaj drugega: kako dobro se električni avtomobil vključi v resnični ritem življenja.

    Ne v laboratoriju. Ne na idealni testni trasi.

    Temveč v povsem običajnem miksu: ljubljanska obvoznica, vožnja do morja, vsakodnevne mestne relacije in občasna daljša pot čez meje.

    Piran
    Piran

    Ključne številke v 30 sekundah

    64 / ~62 kWhbaterija Long Range, nominalno / uporabno
    ~139 kWDC-polnjenje (400 V)
    16,7–17,5kWh/100 km, ljubljanska obvoznica (90–95 km/h)
    18,48kWh/100 km, Ljubljana–Piran
    17,2kWh/100 km, Ljubljana–Beograd (530 km, 7 h 21 min skupaj)
    36.490 €Luxury 64 kWh; ob MG GO GREEN 33.990 € (+500 € kovinska barva)

    Povprečna poraba na testih (kWh/100 km)

    Obvoznica (90–95 km/h)
    16,7–17,5
    Ljubljana–Piran
    18,48
    Ljubljana–Beograd
    17,2

    Vir: meritve DeMS, februar in marec 2026

    Ljubljanska obvoznica: realen poligon brez izgovorov

    Ljubljana Barje
    Ljubljana Barje

    Ljubljanska obvoznica ostaja eden najbolj poštenih testnih poligonov za električna vozila. Dovolj prometa, stalne hitrosti in vplivi okolja hitro pokažejo, kaj pomeni učinkovitost v resničnem prometnem toku.

    Pogoji testa

    • Datumponedeljek, 2. 3. 2026
    • Čas11.30–12.49
    • Vremesuho in delno sončno
    • Temperatura13–14 °C

    Rezultati testnih krogov

    KrogRazdaljaČasPorabaPovp. hitrost
    1.28,5 km18 min17,1 kWh/100 km95 km/h
    2.28,5 km19 min17,3 kWh/100 km90 km/h
    3.28,4 km19 min16,7 kWh/100 km90 km/h
    4.28,4 km18 min17,5 kWh/100 km95 km/h

    Poraba po krogih (kWh/100 km)

    1. krog · 95 km/h
    17,1
    2. krog · 90 km/h
    17,3
    3. krog · 90 km/h
    16,7
    4. krog · 95 km/h
    17,5

    Vir: meritve DeMS, 2. 3. 2026

    Povzetek obvoznice je jasen: poraba se je gibala med 16,7 in 17,5 kWh/100 km, povprečna hitrost pa med 90 in 95 km/h. Z drugimi besedami: stabilno, predvidljivo in brez nenavadnih odstopanj tudi pri realnih obvozničnih hitrostih. Prav takšen baseline je pomemben zato, ker na daljši poti hitro pokaže, koliko spremembe prinesejo temperatura, avtocestni tempo in postanki.

    Opomba

    Časovni okvir 11.30–12.49 vključuje še približno pet minut vmesnega časa za obračanje in urejanje merjenja, zato je nekoliko daljši od seštevka štirih krogov.

    Ljubljana–Piran: realen test brez izgovorov

    Na poti
    Na poti

    Relacija Ljubljana–Piran ostaja eden najbolj poštenih in zanimivih testov za električna vozila v Sloveniji. Kombinacija avtoceste v realnem tempu, nekaj prometa, blagega vzpona proti Postojni in nato obalne ceste z mestno vožnjo hitro pokaže, kaj pomeni učinkovitost na tipični slovenski poti proti morju.

    Pogoji testa

    • Datumsreda, 4. 3. 2026
    • Čas13.35–15.39
    • Vremesuho in delno oblačno
    • Temperatura13,5–15,5 °C
    • hladneje na višini, mileje ob morju

    Rezultati vožnje

    OdsekRazdaljaČasPorabaPovp. hitrostEnergija
    Ljubljana → Koper101,5 km1 h 1 min19,2 kWh/100 km97 km/h19,49 kWh
    Koper → Piran18,4 km25 min14,5 kWh/100 km43 km/h2,67 kWh
    Skupaj119,9 km1 h 26 min18,48 kWh/100 km≈ 89 km/h22,16 kWh

    Polnjenje na poti

    +17,53 kWhBS Petrol Koper (do 96 %)
    +6,1 kWhPiran, na cilju (do 100 %)
    23,63 kWhskupaj napolnjeno

    Tudi tukaj so številke zgovorne. Poraba se je gibala med 14,5 kWh/100 km na počasnejši obalni cesti in 19,2 kWh/100 km na glavnem avtocestnem delu pri povprečni hitrosti 97 km/h. Avtocesta pričakovano postavi osnovo porabe, obalni del pa jo lepo zniža. Skupna poraba 18,48 kWh/100 km je za družinski električni SUV na tej relaciji zelo soliden rezultat: brez ekstremne ekovožnje, brez idealnih pogojev in brez izgovorov za promet ali vreme.

    Ta test je pomemben zato, ker dobro pokaže realno učinkovitost avtomobila na tipični slovenski vikendpoti do morja. Razlika med avtocestnim in obalno-mestnim delom znaša približno 32 %, kar je povsem značilno za večino električnih vozil pri hitrostih nad 90–100 km/h.

    Opomba

    Časovni okvir 13.35–15.39 vključuje tudi približno 35–40 minut polnjenja v Kopru, zato je skupni čas daljši od same vožnje.

    V razredu, kjer šteje predvidljivost

    Notranjost
    Notranjost

    MG S5 EV vstopa v razred, kjer je konkurenca najostrejša: med kompaktne družinske SUV-je. In prav tu ni več dovolj, da je avto le simpatičen, tehnično zanimiv ali dovolj hiter. Biti mora udoben, prostoren, predvidljiv in dovolj zrel, da vozniku poenostavi življenje, ne pa ga dodatno obremenjuje.

    V tem razredu ne iščemo več predvsem wow pospeška, četudi je 6,3 sekunde do 100 km/h več kot dovolj suveren podatek. Veliko pomembnejša so druga vprašanja: koliko porabi, kako se polni, kako deluje na poti in kako prepričljiv je, ko iz teorije stopi v rutino.

    Po prvih resnih kilometrih je odgovor pri MG S5 EV precej jasen. To je avtomobil, katerega največja odlika ni v spektaklu, temveč v mirnosti. Ne trudi se biti nekaj več, kot je. In prav v tem je njegov največji adut.

    Udobni sedeži, prijetno vzmetenje in dobra zvočna izolacija ustvarijo kabino, v kateri kilometri minevajo lahkotneje, kot bi morda pričakovali. Tišina v kabini ni le prijeten dodatek, ampak pomemben del občutka, da je avto v osnovi dobro uglašen.

    Ko številke dobijo pomen

    Pri različici Luxury je tehnična osnova jasna: 64 kWh nominalne in približno 62 kWh uporabne kapacitete baterije. A kot pri vseh električnih avtomobilih tudi tukaj velja, da so homologacijske številke le del zgodbe. V praksi je realen doseg vedno rezultat temperature, hitrosti, voznega ritma in razmer na cesti.

    Zato so pomembnejši konkretni testi kot katalog. Prav tam se pokaže, ali je avto le zanimiv na papirju ali pa dejansko deluje tudi v vsakdanjem življenju.

    Moč polnjenja v praksi

    Moč polnjenja
    Moč polnjenja

    MG S5 EV uporablja 400-voltno arhitekturo in pri hitrem enosmernem polnjenju doseže približno 139 kW. To pomeni, da ne sodi med najhitrejše predstavnike novega 800-voltnega razreda, a hkrati tudi ne med tista električna vozila, ki bi na daljši poti postala breme.

    V ugodnih razmerah se polnjenje od 10 do 80 odstotkov približa obljubljenim časom, v vsakdanji rabi pa velja računati na približno pol ure, včasih nekoliko manj, drugič nekaj minut več.

    To ni avtomobil za lovljenje rekordov na polnilnici. Je pa dovolj hiter, da polnjenje ostane del normalnega ritma poti. Na našem testu se je pokazalo, da je bil v enem primeru za povsem uporaben energijski pribitek dovolj že 18-minutni postanek. To je natanko tista meja uporabnosti, kjer polnjenje ne postane tema samo zase, ampak le ena od postaj na poti.

    »Pok« med polnjenjem

    Pri hitrem polnjenju se lahko občasno pojavi tudi nekoliko glasnejši »pok«, ki manj izkušenega voznika električnega vozila lahko preseneti. V praksi to praviloma ni nič neobičajnega, ampak spremljevalni zvok posameznih komponent pri večjih obremenitvah sistema.

    Cena, ki ve, kam se postaviti

    Pri testni konfiguraciji MG S5 EV Luxury s 64-kWh baterijo znaša priporočena maloprodajna cena po ceniku MG Motor Slovenija 36.490 € z vključenim DDV in DMV. Ob financiranju z bonusom MG GO GREEN cena pade na 33.990 €, doplačilo za kovinsko barvo pa znaša 500 €.

    Še pomembnejši del ponudbe od same cene je celoten občutek vrednosti. In tu pomembno vlogo odigra garancija. MG ponuja 7 let oziroma 150.000 kilometrov garancije za vozilo, visokonapetostno baterijo in pogonski sklop, ob tem pa jamči najmanj 70 odstotkov kapacitete baterije tudi po tem obdobju.

    36.490 €ceniška cena z DDV in DMV
    33.990 €ob financiranju MG GO GREEN
    7 let / 150.000 kmgarancija, baterija vsaj 70 %

    V razredu, kjer kupci ne tehtajo le med opremo in videzom, temveč tudi med dolgoročnim zaupanjem v električni pogon, je to zelo resen argument.

    Prtljažnik
    Prtljažnik

    Digitalna uporabnost ni več dodatek

    Aplikacija MG iSMART
    Aplikacija MG iSMART

    Pri sodobnem električnem avtomobilu uporabniška izkušnja ni več zgolj mehanska. Vedno več te izkušnje se odvija tudi prek zaslona, aplikacije in povezljivosti. Pri MG-ju to vlogo prevzema iSMART.

    Aplikacija omogoča spremljanje stanja baterije in polnjenja, daljinsko zaklepanje in odklepanje vozila ter iskanje avtomobila na parkirišču. Najbolj uporabna funkcija pa ostaja upravljanje temperature v kabini. Pozimi to pomeni manj jutranje naglice in manj ledenih stekel, poleti pa precej prijetnejši prvi stik z vozilom.

    Takšne funkcije že dolgo niso več le gadget. Postale so del vsakdanje uporabnosti in eden od razlogov, zakaj je življenje z električnim avtomobilom lahko tudi preprostejše kot z običajnim.

    Prvi stik z aplikacijo sicer ni povsem brez pripomb. Nekateri prevodi v sistemu delujejo nekoliko nerodno, kar lahko podaljša začetni postopek povezovanja. To ni velika pomanjkljivost, je pa opomnik, da je pri sodobnem avtomobilu pomembna tudi programska dodelanost, ne le strojna tehnika.

    YouTube
    YouTube

    Na drugi strani je prijetno presenečenje, da spletna povezljivost deluje tudi v Srbiji, torej zunaj EU. Med polnjenjem smo brez težav preizkusili tudi YouTube in sistem je deloval povsem brez zapletov. Na papirju takšna podrobnost zveni obrobno, v praksi pa hitro postane del občutka, da je avto pripravljen na več kot le domače okolje.

    Najboljši je tam, kjer ga največ uporabljaš

    MG S5 EV največ točk osvoji tam, kjer jih tudi mora: v vsakdanji uporabi. Udobni sedeži, zrelo vzmetenje in tiha kabina ustvarijo avtomobil, ki ne utrudi. V mestu to pomeni več lahkotnosti, na avtocesti pa predvsem več miru.

    Adaptivni tempomat v povezavi s sistemom za ohranjanje voznega pasu
    Adaptivni tempomat v povezavi s sistemom za ohranjanje voznega pasu

    Zelo dober vtis pusti tudi adaptivni tempomat v povezavi s sistemom za ohranjanje voznega pasu. Kombinacija deluje umirjeno, dovolj natančno in predvsem naravno. Na daljši poti to ni več stvar prestiža ali tehnološke kljukice, ampak konkretna pomoč, ki zmanjša utrujenost voznika.

    Seveda niso vse rešitve enako posrečene. Brezžično polnilno mesto za telefon ni nameščeno najbolje, saj ga lahko v določenem delu dneva dodatno obremenijo sončni žarki. Ker se telefon že tako segreva med brezžičnim polnjenjem, to v praksi pomeni počasnejše ali manj učinkovito polnjenje. Majhna podrobnost, a dovolj konkretna, da jo v vsakdanji uporabi hitro opaziš.

    Poraba: prava zgodba se začne zunaj brošure

    Pri električnem avtomobilu je poraba še vedno najbolj neposreden prevod teorije v vsakdan. In pri MG S5 EV se je na testu pokazalo natanko to, kar pričakujemo od zrelega električnega avtomobila: da zna biti v ugodnih razmerah zelo učinkovit, hkrati pa ostaja dovolj predvidljiv tudi takrat, ko razmere niso idealne.

    Planiranje poti
    Planiranje poti

    Na našem testu se je poraba gibala od manj kot 15 do približno 20 kWh/100 km. Ključni dejavnik pri tem niso bile drastične razlike v slogu vožnje, temveč temperaturna nihanja med dnevno in nočno vožnjo. In prav to je bistvo realnega testa: ne, da pokaže najboljši možni scenarij, ampak da razkrije, kaj se zgodi v resničnih pogojih.

    Ljubljana–Beograd: številke, ki nekaj povedo

    Najresnejši preizkus je bila relacija Ljubljana–Beograd. Pot, dolga približno 530 kilometrov, hitro pokaže, kdaj električni avtomobil neha biti le mestni ali primestni sopotnik in postane resen potovalni stroj.

    • LjubljanaStart.
    • Slavonski Brod · 330,3 km16,3 kWh/100 km, prihod s 17 % baterije.
      polnjenje 18 min+29,2 kWh
    • Polnilna točka v Srbiji18,4 kWh/100 km na tej etapi.
      daljše polnjenje
    • Beograd · 530 kmSkupaj 17,2 kWh/100 km.
      vožnja 5 h 59 minpolnjenje 1 h 22 minskupaj 7 h 21 min

    Na poti do Slavonskega Broda je na 330,3 kilometra dolgi etapi porabil 16,3 kWh/100 km in tja prispel s 17 odstotki baterije. Po 18-minutnem polnjenju, med katerim se je v baterijo preneslo 29,2 kWh energije, se je pot nadaljevala proti Srbiji.

    Slavonski Brod
    Slavonski Brod

    Na naslednji etapi do polnilne točke v Srbiji je poraba znašala 18,4 kWh/100 km, nato pa je sledilo še daljše polnjenje, ki je vozilo znova pripravilo za zadnji odsek do Beograda.

    Skupna bilanca poti je zgovorna: 530 kilometrov, 5 ur in 59 minut vožnje, povprečna hitrost med vožnjo 88,6 km/h, skupna povprečna poraba 17,2 kWh/100 km ter 1 ura in 22 minut skupnega časa polnjenja. Celotna pot je trajala 7 ur in 21 minut.

    530 kmrazdalja
    5 h 59 minvožnje, povprečno 88,6 km/h
    1 h 22 minpolnjenja
    17,2 kWhpovprečna poraba na 100 km

    To niso številke za senzacijo. So pa natanko tiste številke, ki električni avtomobil ločijo od zanimive ideje in ga postavijo v sfero vsakdanje uporabnosti.

    CP Srbija
    CP Srbija

    Resnici na ljubo postanek v Srbiji ni bil nujno potreben za dosego cilja, je bil pa priročen. In prav v tem je poanta: na takšni poti MG S5 EV ne deluje kot eksperiment, ampak kot povsem uporaben potovalni avtomobil.

    Pot Ljubljana–Beograd
    Pot Ljubljana–Beograd

    Sklep

    Manj mitologije, več rutine

    MG S5 EV ni avtomobil za forumsko dokazovanje in lovljenje teoretičnih rekordov. Njegova prava vrednost je drugje: v tem, da postane neopazen, a zanesljiv del vsakdana.

    Da je obvoznica preprosto obvoznica.

    Da je pot na morje izlet, ne stres.

    Da je Ljubljana–Beograd povsem normalna relacija, kjer največjo razliko naredijo dober načrt, realen tempo in predvidljivo obnašanje vozila.

    Po prvih resnih kilometrih je vtis jasen. MG S5 EV zna biti udoben, digitalno dovolj dodelan in logistično dovolj prepričljiv, da se v vsakdan vključi brez nepotrebne drame. Ima nekaj manjših pomanjkljivosti, od manj posrečenih prevodov do neidealno postavljenega brezžičnega polnilca za telefon, a v ključnih točkah deluje zrelo. Tudi asistenčni sistemi so pustili boljši vtis, kot bi ga morda pričakovali.

    Pozitivno

    • Udobni sedeži, zrelo vzmetenje, tiha kabina.
    • Predvidljiva poraba (16,7–18,48 kWh/100 km na testih).
    • Uporabno polnjenje (18 min za 29,2 kWh).
    • Umirjen adaptivni tempomat z ohranjanjem pasu.
    • Garancija 7 let / 150.000 km.

    Negativno

    • Nerodni prevodi v aplikaciji in sistemu.
    • Brezžični polnilec za telefon na soncu.
    • 400 V, ne sodi med najhitrejše polnilce.

    Leta 2026 ne potrebujemo več velikih zgodb o tem, ali elektromobilnost deluje. Potrebujemo predvsem poštene zapise in primerljive teste, ki pokažejo, kaj se zgodi, ko se realnost sreča s številkami.

    In prav tam je MG S5 EV najbolj prepričljiv:ne kot obljuba prihodnosti, ampak kot povsem uporaben del sedanjosti.
    IZ
    Ignac Završnik

    Zapisal

    DeMS vtisiDeMS vtisi – vožnja z MG S5 EV od Lendave do Kopra
    DeMS-ov testNovi Mercedes GLB 250+ EQ – prostoren družinski električar, ki preseneti na avtocesti

    Testi brez marketinga

    Pošteni zapisi in primerljivi testi: obvoznica, morje in dolge poti. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • DEMS – Tesla FSD – prihodnost

    DEMS – Tesla FSD – prihodnost

    Novice · februar 2026

    DeMS – Tesla FSD – prihodnost

    Člani DeMS smo v Zagrebu preizkusili Teslin FSD v resničnem mestnem in avtocestnem prometu.

    ~10 letTesla razvija samostojno vožnjo
    2022prehod na sistem vision only
    0posredovanj Teslinega uslužbenca na naši vožnji
    3člani DeMS opišejo svoj vtis

    Kar nekaj članov našega društva se je odpravilo v Zagreb, kjer smo lahko preizkusili popolnoma samostojno vožnjo v praksi.

    Tehnologija je tu – vprašanje je, kako jo uporabljamo.
    Tehnologija je tu – vprašanje je, kako jo uporabljamo.

    Umetna inteligenca in kamere

    Tesla poskuša s samostojno vožnjo že praktično deset let, a pravi pospešek je naredila umetna inteligenca, ki je analizirala milijone kilometrov in videoposnetkov, ki so jih naredili vozniki njenih vozil po svetu. Tudi stava le na vidna tipala (po domače kamere) se za zdaj obrestuje, če ne drugje, pri nižjih stroških proizvodnje in s tem ugodnejši ceni. V zadnjem letu je na račun obojega prišla nova različica FSD-ja, ki kaže zelo dobre rezultate ne le v Ameriki, ampak tudi na evropskih tleh.

    Avtonomna vožnja v praksi: tehnologija v realnih razmerah
    Avtonomna vožnja v praksi: tehnologija v realnih razmerah

    Preizkus v Zagrebu

    Sam preizkus v Zagrebu je bil zanimiva izkušnja oziroma hiter vpogled v prihodnost. Trenutno regulacija še vedno zahteva voznika za volanom, zato se je z menoj peljal tudi Teslin uslužbenec, ki je bil tam pravzaprav le za to, da je vpisal, kam naju mora avto zapeljati. Ves čas vožnje je bil v pripravljenosti, če bi moral posredovati, a se to ni zgodilo, avto je namreč vsa križišča, menjave pasov in druge posebnosti zvozil sam.

    Vožnja je bila primerljiva z zelo previdnim, a dovolj odločnim voznikom. Pri zavijanju desno je, recimo, zapeljal naprej, kljub temu da je vozilo pred njim, ki je zavijalo levo, še vedno čakalo na prosto pot, podobno je bilo tudi z vožnjo skozi krožišča, ki znajo povzročati sive lase marsikateremu človeškemu vozniku. Srčni utrip je najbolj dvignilo vključevanje na avtocesto, ki mu je nekaj sekund kasneje sledilo prehitevanje. Vse po predpisih, z vsemi smerniki in brez izsiljevanja zadaj vozečih vozil.

    Če se drugače izrazim, varno in dolgočasno.

    Podobnega mnenja so bili tudi drugi naši člani.

    Vtisi članov

    Blaž Hrovat
    Blaž Hrovatlastnik Tesle Model 3, letnik 2021

    Sem lastnik Tesle Model 3, letnik 2021. Vozil sem že veliko električnih vozil, Tesla pa je moje četrto električno vozilo. Asistenčni sistemi, ki združujejo radarski tempomat in kamero za spremljanje črt na cesti, delujejo pri različnih proizvajalcih različno: nekje bolje, drugje slabše.

    Pri Tesli so leta 2022 prešli na sistem vision only, kar pomeni, da vozilo okolico spremlja izključno s kamerami. To pa pomeni tudi, da so vozilom, ki so imela pred letom 2022 vgrajen radar, tega s posodobitvijo izklopili. Vse, kar je prej delovalo prek radarskega tempomata, zdaj deluje samo s pomočjo kamer.

    Kako deluje? Tako dobro, da mu trenutno ne seže do kolen nobeno drugo vozilo. Ni treba, da so na cesti črte, niti ni nujno, da je cesta asfaltirana. Že serijski avtopilot v vsaki Tesli deluje izjemno, ko pa sistem nadgradiš na FSD, je izkušnja povsem drugačna. Avto dobesedno vozi tako, kot vozi človek z očmi. Tako tudi Tesla vidi s svojimi »očmi«, torej kamerami. Vozi natančno, odločno, pogosto bolje kot človek in predvsem veliko varneje.

    Kar sem lahko preizkusil v Zagrebu, je bilo izjemno. Sam sem izbral, kam naj me vozilo zapelje, brez predpripravljenih destinacij. Na koncu se nisem zahvalil vozniku za odločno in varno vožnjo, ampak Tesli.

    BM
    Boštjan Maroltčlan DeMS

    Med vožnjo s FSD po zagrebških ulicah sem se počutil varneje, kot če bi me vozil človek. Pravzaprav veliko varneje, kot bi vozil sam. Fascinirala me je lahkotnost vključevanja v zelo prometno cesto z minimalnimi razmiki med hitro vozečimi vozili. FSD je izračunal vse hitrosti in razdalje med vozili in našel možnost, kjer sam ne bi upal vskočiti. Pri tem ni prav nikogar oviral.

    Presenetljiva je bila tudi vožnja prek krožišč, elegantna in po predpisih, čeprav se jih drugi udeleženci v prometu niso držali. Avtocesta in prometni zamaški so bili voženi optimalno in popolnoma brez stresa. Le zakaj FSD v Sloveniji še ni dovoljen? Z njim bi eliminirali ali vsaj zelooooo zmanjšali število prometnih nesreč in žrtev na naših cestah.

    MP
    Matjaž Potrččlan DeMS

    Navdušen sem bil, kako gladko in samozavestno vozi, npr. skozi krožišča. In ko je s parkirišča vzvratno zapeljal na prometno cesto, pa pri tem začel voziti že v trenutku, ko je bil mimovozeči avto še za njim …

    Vožnja s FSD v Zagrebu

    Prihodnost, ki si jo nekateri želijo že danes

    Tudi drugi člani so izkušnjo opisali na podoben način in vsi so bili navdušeni nad njo. Avtonomna vožnja je vsekakor prihodnost, ki si jo nekateri želijo že danes, drugi nikoli. S tempom, s katerim sedaj Tesla napreduje, ji drugi proizvajalci težko sledijo, in če bodo s prikazanim zadovoljni tudi regulatorji, bomo samovozeča vozila videli na cestah že zelo kmalu.

    Do takrat pa bodo ti asistenčni sistemi, če nič drugega, pomagali pri varnejši vožnjiin s tem poskrbeli za manj žrtev na cestah.

    Dodatek

    Razumevanje stopenj avtonomije: kje smo bili v Zagrebu?

    Stopnje avtonomne vožnje (SAE)
    Stopnje avtonomne vožnje (SAE)

    Zgornja infografika prikazuje 5-stopenjsko lestvico avtonomne vožnje (standard SAE), ki nam pomaga razumeti razmerje med umetno inteligenco in nadzorom voznika:

    Izkušnja na terenu (stopnja 4)

    Kot so opisali naši člani, se Teslin sistem FSD v realnem okolju zagrebških ulic obnaša kot stopnja 4. Avtomobil samostojno rešuje kompleksne situacije, pri čemer potniki dobijo občutek, da posredovanje človeka tehnološko ni več nujno.

    Regulativna realnost (stopnja 2/3)

    Čeprav tehnologija že kaže zrelost za višje stopnje, trenutna evropska zakonodaja še vedno zahteva, da je voznik ves čas prisoten in pozoren. V Zagrebu je bil Teslin uslužbenec ves čas v pripravljenosti, kar pomeni, da sistem v očeh zakona trenutno še vedno deluje kot napredna asistenca, kjer odgovornost ostaja na človeku.

    AO
    Alan Orlič

    Zapisal

    Organizirani dogodkiDeMS varna vožnja Logatec
    Organizirani dogodkiDeMS Željava 2026 – tuneli z dušo

    Prvi preizkusi, iz prve roke

    Člani DeMS novo tehnologijo preizkusimo sami in o njej poročamo iz prve roke. Pridružite se nam.

  • Švedska dnevna soba na kolesih: VOLVO EX90

    Švedska dnevna soba na kolesih: VOLVO EX90

    DeMS-ov test · februar 2026

    Švedska dnevna soba na kolesih: Volvo EX90

    Kaj se zgodi, ko kitajska tehnologija električnih vozil pristane v švedskem vozilu? Nastane izjemno vozilo, še bolj švedsko.

    234 kWizmerjena najvišja moč polnjenja
    31 kWhna 100 km na avtocesti, dež, 5–10 °C
    22 kWhna 100 km lokalno, suho, 0–5 °C
    2725 kgmasa vozila

    Švedska tradicija, kitajska tehnologija

    Tradicionalna švedska znamka Volvo: sinonim za izjemno trpežna in najvarnejša vozila na svetu. Leta 2010 je Volvo prešel pod okrilje skupine Geely. In kaj se zgodi, ko kitajska tehnologija električnih vozil pristane v švedskem vozilu? Nastane izjemno vozilo, še bolj švedsko. Prava švedska dnevna soba na kolesih, polna udobja in vrhunske tehnologije.

    Volvo EX90

    Baterije in pogon

    Tukaj je popolnoma električni Volvo EX90, sam vrh ponudbe Volva. Na voljo sta dve velikosti baterije:

    Izvedba RWD

    333 KM

    Bruto
    92 kWh
    Neto
    88 kWh
    Kemija
    NMC
    Izvedba AWD

    449 KM

    Bruto
    106 kWh
    Neto
    102 kWh
    Kemija
    NMC

    Na testu pa je bila najmočnejša izvedba Performance s kar 680 KM in večjo baterijo. V tehničnih podatkih na uradnih straneh Volva piše, da ima baterija 800 V, vendar sem sam pri testu hitrega polnjenja dobil podatek polnilnice, da gre za 400-voltni sistem.

    Volvo EX90

    Polnjenje

    Preizkusil sem ga na polnilnicah, ki omogočajo največ 300 kW in 350 kW, najvišja moč polnjenja pa je znašala 234 kW. Celoten potek polnjenja od 10 % do 80 % je v spodnjih povezavah. EX90 ima počasnejše AC-polnjenje 11 kW.

    234 kWizmerjena najvišja moč DC
    400 Vpodatek polnilnice (Volvo navaja 800 V)
    11 kWAC-polnjenje

    Notranjost

    Notranjost vozila je obdana z vrhunskimi materiali, testni model pa je imel svetlo notranjost, kar še dodatno dvigne občutek prestiža. Volvo ne pretirava s sodobnimi dodatki, kot so zasloni povsod, kamor seže pogled, ali ogromno črne bleščeče plastike.

    Volvo ostaja eleganten, sodoben, a na svoj način: manj je več, a tisto malo je kakovostno.

    Osrednji zaslon pred voznikom prikazuje osnovne informacije, dodatno pa je tu še head-up display. Če vprašate mene, bi zaradi HUD-a osrednji zaslon pred volanom skoraj lahko izpustili, tako kot pri EX30. Glavni zaslon je postavljen navpično in temelji na Googlovem sistemu. Če se prijavite v svoj Googlov račun, vam EX90 ponuja praktično vse, kar imate na telefonu.

    Volvo EX90

    Navigacija prikaže cilj z napovedanim preostankom baterije v odstotkih, ob navigiranju na polnilnico pa EX90 samodejno ogreje baterijo na optimalno temperaturo za hitro polnjenje. Sedeži so, kot smo pri Volvu vajeni, izjemno udobni, dodatno pa razvaja masaža. Prostor? V tako velikem vozilu to sploh ni vprašanje. Testni EX90 je imel tretjo vrsto sedežev in ogromen prtljažnik s 669 litri, spredaj pa še 34-litrski frunk. Več o notranjosti v spodnjih povezavah.

    669 lprtljažnik
    34 lfrunk
    3vrste sedežev

    Test dosega z Volvo EX90

    1. Avtocestni test (100 % → 9 %)

    Relacija
    Domžale – Vipavska dolina – Italija (IKEA) – Sežana – Ljubljana – Vodice – Ljubljana (počivališče Barje)
    Vreme
    večinoma dež, temperature 5–10 °C
    Poraba
    31 kWh/100 km

    Podrobnosti so v videozapisu spodaj.

    Volvo EX90

    2. Lokalni test (100 % → 10 %)

    Relacija
    Domžale – Lucija – Ljubljana – Jesenice – Domžale – Lukovica
    Vreme
    suha cesta, temperature 0–5 °C
    Poraba
    22 kWh/100 km

    Več v videozapisu.

    Volvo EX90

    Povprečna poraba (kWh/100 km), januar

    Avtocesta · dež, 5–10 °C
    31
    Lokalne ceste · suho, 0–5 °C
    22

    Vir: videotesti Blaža Hrovata

    Volvo EX90

    Glede na maso 2725 kg in velikost vozila so rezultati dosega v zimskem januarju izjemni. V boljših vremenskih razmerah mu lahko dodamo še približno 50 km dosega. Pri polnjenju sem sicer pričakoval 800-voltni sistem, kot navaja ev-database.org (in najvišjo moč 350 kW), vendar se to ni izkazalo.

    Sklep

    Udobje s švedsko tradicijo

    Volvo EX90 je izjemno udobno vozilo s švedsko tradicijo enostavnosti, kakovosti in udobja. Ne sili v prihodnost z množico zaslonov, ampak ostaja zvest Volvu, točno tistemu, kar kupci pričakujejo. Električni pogon pa mu doda še več udobja in dinamike.

    Če si želite veliko vozilo z ogromno udobja in kakovosti, je Volvo EX90 prava izbira.

    Videozapisi

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti

    Test hitrega polnjenja

    Doseg na lokalnih cestah

    Testi brez marketinga

    Podatke proizvajalcev preverimo na polnilnici in na cesti, tudi pozimi. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Test: Zeekr 7X – ko številke srečajo zimsko realnost

    Test: Zeekr 7X – ko številke srečajo zimsko realnost

    DeMS-ov test · Ljubljana, februar 2026

    Test Zeekr 7X: ko številke srečajo zimsko realnost

    Zeekr 7X AWD sodi med najambicioznejše nove električne SUV-je v razredu. Kombinacija baterije s 100 kWh, 800-voltne arhitekture, štirikolesnega pogona in ultra hitrega DC-polnjenja na papirju obljublja dolg doseg, visoko zmogljivost in hitro povrnitev kilometrov na poti.

    • Zeekr 7X AWD
    • ~2.500 kg · 100 kWh
    • 8–13 °C
    22,6 kWhna 100 km, Ljubljana → Piran
    21,6 kWhna 100 km, povprečje na obvoznici
    229 kWnajvečja moč hitrega polnjenja
    420–450 kmrealni zimski doseg
    IZ
    ZapisalIgnac Završnik

    A električni avtomobili se ne dokazujejo v homologacijskih ciklih, temveč na cesti – pri zimskih temperaturah, na avtocesti in v realnem prometu. Slovenske razmere so za tak preizkus idealne: ljubljanska obvoznica, zmeren zimski mraz in klasična relacija proti morju hitro pokažejo, koliko teh obljub dejansko zdrži stik z realnostjo.

    Zato je bil Zeekr 7X AWD preizkušen v okolju, kjer marketing nima velike vloge, poraba pa zelo hitro postane konkretna številka.

    Parkirišče Ljubljana - Barje
    Parkirišče Ljubljana – Barje

    Metodologija testa

    Test je bil razdeljen na dva dela:

    1. delrelacija Ljubljana → Piran (117,4 km) brez vmesnega polnjenja za preverjanje realnega dosega in obnašanja sistema,
    2. delveč zaporednih, ponovljivih krogov po ljubljanski obvoznici (28,4 km na krog) za analizo porabe glede na hitrost in slog vožnje.

    Skupni pogoji

    • Vozilo: Zeekr 7X AWD (~2.500 kg, 100 kWh)
    • Vreme: oblačno in suho (obvoznica), rahel dež ob prihodu v Piran
    • Temperatura: 8–10 °C (Ljubljana) → 13 °C (Piran)
    • Promet: tekoč
    • Menjava voznika po vsakem krogu
    Počivališče Ravbarkomanda
    Počivališče Ravbarkomanda
    Počivališče Barje
    Počivališče Barje

    DeMS-ov test Ljubljana → Piran

    Ljubljana → Piran brez vmesnega polnjenja
    ZačetekP+R Ljubljana Barjeocenjen doseg (GOM): 407 km
    Stanje baterije: 100 %
    117,4 kmrazdalja
    PrihodPiranocenjen preostali doseg (GOM): 349 km
    26,7 kWhporaba skupaj
    22,6 kWhizračunana povprečna poraba na 100 km
    8–13 °Ctemperatura
    rahel dežob prihodu v Piran
    Ljubljana
    Ljubljana
    Na poti proti morju, prikaz HUD
    Na poti proti morju, prikaz HUD
    Poraba
    Poraba

    Guess-o-meter je po polnjenju začel izrazito optimistično, a se je med vožnjo postopno prilagajal realnim razmeram. Sistem pri izračunu dosega očitno temelji predvsem na preteklih vzorcih vožnje in ne na trenutnih pogojih.

    Po polnjenju na 100 % v Piranu je vozilo prikazovalo 570 km dosega, kar se je v praksi izkazalo za nerealno in dodatno potrjuje, da GOM potrebuje daljše obdobje prilagajanja za verodostojen izračun.

    Prikaz dosega po polnjenju na 100 % v Piranu

    Realni doseg v teh pogojih

    (mešana vožnja, 8–13 °C, rahlo dinamičen tempo): okoli 420–450 km.

    WLTP543–615 kmrealno optimističen za 25–30 %
    Realni doseg DeMS420–450 kmmešana vožnja, 8–13 °C
    EV Database~420 / ~360 kmcold combined / highway cold

    To se dobro ujema z mednarodnimi zimskimi ocenami (npr. EV Database cold combined ~420 km, highway cold ~360 km za primerljiv model). WLTP (543–615 km) je v teh pogojih realno optimističen za približno 25–30 %.

    Po AC-polnjenju v Piranu

    29,0 kWhprevzeta energija
    26,7 kWhdejanska poraba pred tem
    ~7,9 %izgube (~2,3 kWh)

    Vrednost je povsem v okviru pričakovanj.

    Piran v dežju
    Piran v dežju

    Ljubljanska obvoznica – poraba glede na hitrost in slog

    Počivališče Barje, začetek in konec kroga okoli Ljubljane
    Počivališče Barje, začetek in konec kroga okoli Ljubljane

    Dolžina kroga: 28,4 km

    KrogPovprečna hitrostPorabaOpomba
    185,2 km/h21,7 kWh/100 kmUmirjena, tekoča vožnja – referenca
    289,7 km/h21,0 kWh/100 kmNajbolj učinkovit krog: enakomernost > hitrost
    394,7 km/h22,8 kWh/100 kmNad 90–95 km/h se masa in aerodinamika jasno poznata
    485,2 km/h20,7 kWh/100 kmNajnižja poraba – spodnja meja v zimskih pogojih

    Povzetek obvoznice

    113,6 kmskupaj
    21,6 kWhpovprečna poraba na 100 km
    20,7–22,8razpon v kWh/100 km
    Najnižja poraba pri zadnjem krogu
    Najnižja poraba pri zadnjem krogu
    Ključna ugotovitevZeekr 7X je najučinkovitejši pri hitrostih med približno 80 in 90 km/h. Nad ~92 km/h poraba hitro narašča zaradi aerodinamičnega upora in mase. Slog vožnje (enakomernost, brez sunkov) ima večji vpliv kot sama povprečna hitrost.

    Polnjenje

    229 kWnajvečja izmerjena moč pri hitrem polnjenju, pri 48 % SOC – zelo dobro za 800-voltno arhitekturo
    22 kWAC-polnjenje stabilno do 100 %
    Počivališče Barje
    Počivališče Barje
    Piran, AC-polnjenje 21,8 kW pri 99 %
    Piran, AC-polnjenje 21,8 kW pri 99 %

    Praktična opažanja

    • Podvozje: zračno vzmetenje je presenetljivo trdo, zlasti v nižjih nastavitvah; comfort je opazno boljši, a še vedno ne izrazito mehak
    • Avtopilot / ADAS: deluje, a z opaznim zamikom.
    • Glasovni ukazi: nedosledni (slovenščina ni podprta).
    • Ogrevanje kabine: ne sledi vedno natančno nastavljeni temperaturi.
    • Avtomatsko parkiranje: v Piranu ni prepoznalo polnilnih mest kot parkirišč.
    • OTA prek 5G: ključno – pričakovani so programski popravki in izboljšave delovanja.
    • Hlajeno brezžično polnjenje telefona: dobra zamisel, a položaj zelo specifičen: moj telefon je imel težave.
    • Ambientna svetloba in USB-custom svetlobno-zvočni načini: zabaven dodatek, tako da si Zeekr zasluži povabilo na DeMS-ov božični svetlobno-zvočni oder.

    Zaključek

    Solidno, a ne čudežno

    Zeekr 7X je tehnično zelo dovršen električni SUV: bliskovito polnjenje, velika baterija, prostor in potencial OTA ga postavljajo ob bok najboljšim v razredu. Na cesti pa zimska realnost hitro pokaže, da masa ostaja glavni sovražnik porabe, programska oprema pa še potrebuje zorenje – predvsem pri asistencah, glasovnih ukazih in izračunu dosega.

    Zimski realni doseg (mešana vožnja, 8–13 °C): okoli 420–450 km – solidno, a ne čudežno.

    Zeekr 7X bo najbolj prepričal tiste, ki cenijo hitro polnjenje, pospeške, veliko prostora in tehnologijo. Manj pa porabne askete, ki želijo porabo pod 18 kWh/100 km pri avtocestnih hitrostih.

    Smer razvoja je prava. A kot vedno – cesta pove več kot brošura.
    IZ
    Ignac Završnik

    Zapisal

    Videoposnetki našega člana Blaža Hrovata

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti od 100 % do 10 %

    Doseg na lokalnih cestah od 100 % do 10 %

    Test hitrega polnjenja

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Legenda v električni obliki: Ford Capri

    Legenda v električni obliki: Ford Capri

    DeMS-ov test · februar 2026

    Legenda v električni obliki: Ford Capri

    Ime, ki je na cestah divjalo od leta 1968 do 1986, se vrača kot popolnoma električen športni crossover. Preizkusili smo ga na avtocesti, lokalnih cestah in hitri polnilnici.

    282 kmna avtocesti do 130 km/h, januar, 100 % → 10 %
    373 kmna lokalnih cestah do 100 km/h, 100 % → 10 %
    135 kWnajvišja moč polnjenja na hitri polnilnici
    572 lzadnji prtljažnik

    Ford pri DeMS

    V društvu smo že pisali o znamki Ford: najprej o prvem resnem električnem Fordu, Mustangu Mach-E (več na povezavi), zapeljali pa smo tudi Forda Explorerja ob obletnici rojstnega dne Nikole Tesle v spominski center na Hrvaškem (več).

    Zdaj pa vam predstavljamo legendo v električni preobleki: Ford Capri. Je Capri znano ime? Seveda. Capri je na cestah divjal od leta 1968 do 1986, znan kot fastback coupé, športno vozilo svojega časa.

    Ford Capri

    Tri izvedbe

    Tokrat pa je Capri popolnoma električen in od predhodnika nosi le ime. Na voljo je v treh izvedbah:

    Zadnji pogon

    190 KM

    Bruto
    60 kWh
    Neto
    58 kWh
    Kemija
    NMC
    Zadnji pogon

    286 KM

    Bruto
    82 kWh
    Neto
    77 kWh
    Kemija
    NMC
    Ta je bil tudi na testu
    Štirikolesni pogon

    340 KM

    Bruto
    84 kWh
    Neto
    79 kWh
    Kemija
    NMC
    Ford Capri

    Platišča in notranjost

    Testni Capri je bil dodatno opremljen z 21-palčnimi litimi platišči, ki so res velika in nekoliko vplivajo na višjo porabo, hkrati pa na slabši cesti bolj občutiš neravnine. V notranjosti veliko elementov spominja na vozila VW ID: tipke za pomik stekel, LCD-zaslon pred voznikom, stikala za luči. Ford in VW si delita električno platformo in tehnologijo.

    A moje osebno mnenje je, da sta Ford Capri in Ford Explorer v notranjosti in zunanjosti videti precej bolje kot VW ID.3 ali ID.4, uporabniški vmesnik pa je bolj prijazen.

    Ford Capri

    Capri ponuja nekaj zanimivih rešitev v notranjosti: osrednji zaslon je pomičen in za njim se skriva manjši predalček, držala za pijačo pa lahko odstraniš in jih nadomestiš s predalom. Sedeži so udobni in na daljših poteh razvajajo z masažo hrbta. Osrednji zaslon prikazuje pregledne informacije in vse, kar mora imeti električno vozilo: predgretje baterije, navigacijo s prikazom preostanka baterije v odstotkih itd. Res pa je, da predgretje baterije in preostanek na cilju nista takoj vidna, ampak zahtevata nekaj klikov, kar lahko malo odvrača pozornost.

    Vožnja in praktičnost

    Ford ponuja tudi možnost »priključi in polni«, kar pomeni polnjenje na hitrih polnilnicah brez aplikacij in RFID-kartic. Opremljen je z vsemi asistenčnimi sistemi, zato vožnja po avtocesti z radarskim tempomatom in lane assistom deluje odlično. Pohvaliti moram tudi obračalni krog: Capri se dobesedno obrne skoraj okoli svoje osi, kar sem preveril tudi v spodnjem videu. Majhno razočaranje je, da nima sprednjega prtljažnika, a zadnji s 572 litri to precej dobro nadomesti.

    Ford Capri

    Polnjenje in doseg

    Najvišja moč polnjenja na hitri polnilnici je 135 kW in to moč drži kar dolgo: preveril sem v testu polnjenja od 10 % do 80 %. Capri sem preizkusil tudi v dveh testih dosega: od 100 % do 10 %. Na avtocesti pri hitrosti do 130 km/h je januarja dosegel 282 km, na lokalnih cestah do 100 km/h pa 373 km.

    Doseg od 100 % do 10 %, januar

    Lokalne ceste · do 100 km/h
    373 km
    Avtocesta · do 130 km/h
    282 km

    Vir: videotesti Blaža Hrovata. Ocenjena poraba (izračun DeMS iz 90 % od 77 kWh neto): avtocesta ≈ 24,6 kWh/100 km, lokalno ≈ 18,6 kWh/100 km.

    V toplejšem vremenu pri okoli 20 °C mu lahko pripišemo približno 50 km več dosega. Doseg Forda Capri ni slab, ni pa najboljši: je zlata sredina. Vožnja je udobna, prostorna in lahko tudi dinamična, kljub zadnjemu pogonu. Če izberete štirikolesni pogon, pa Capri postane že zelo živahen.

    Ford Capri

    Cena

    Začetna cena Forda Capri z manjšo baterijo je 39.807 EUR minus subvencija, cena testnega vozila z nekaj dodatne opreme (npr. 21-palčna platišča) pa znaša 51.140 EUR.

    39.807 €začetna cena, manjša baterija, pred subvencijo
    ~45.000 €priporočena izvedba: zadnji pogon, večja baterija, srednja oprema
    51.140 €testno vozilo z dodatno opremo

    Zaključna misel

    Vse, kar mora imeti električno vozilo

    Ford Capri v izvedbi z zadnjim pogonom, večjo baterijo in srednjo stopnjo opreme za dobrih 45.000 EUR minus subvencija ponuja prostorno vozilo s privlačno notranjostjo, preglednim menijem in vsemi ključnimi funkcijami, ki jih mora imeti električno vozilo, in Capri jih ima. Zato ga priporočam.

    Ford je pri svojih električnih modelih naredil točno to, kar mora imeti vsako električno vozilo.

    Več informacij v mojih videozapisih

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti od 100 % do 10 %

    Doseg na lokalnih cestah od 100 % do 10 %

    Test hitrega polnjenja od 10 % do 80 %

    Testi brez marketinga

    Podatke proizvajalcev preverimo na polnilnici in na cesti, tudi pozimi. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Tesla Model Y Standard: varčen križanec za vsak dan

    Tesla Model Y Standard: varčen križanec za vsak dan

    DeMS-ov test · januar–februar 2026

    Tesla Model Y Standard: varčen križanec za vsak dan

    Kako testirati najcenejšo različico Modela Y? Brez nepotrebnega bleščanja, brez dvojnega motorja, brez pretiranih obljub – a z vso Teslino DNK, ki jo poznamo že leta.

    • zadnji pogon · ~60 kWh LFP
    • WLTP ~534 km
    • Slovenija · Hrvaška
    103,7 Wh/kmmestna vožnja po Ljubljani, 5–7 °C
    143,65 Wh/kmobvoznica, ročna vožnja, povprečje
    432,9 kmKozina → Senj → Zadar → Senj, ostalo še 10 %
    186 kWnajvečja moč na Superchargerju V4
    IZ
    ZapisalIgnac Završnik

    Tokrat smo preizkusili Tesla Model Y Standard na slovenskih in hrvaških cestah, z nekaj ovinki čez hribovite poti in avtocesto pri 130 km/h, da vidimo, kaj res zmore v vsakdanji rabi.

    Osnovne specifikacije Tesla Model Y Standard

    • PogonZadnji (RWD)
    • Baterija~60 kWh (LFP)
    • Doseg WLTP~534 km
    • Pospešek 0–100 km/h7,2 s
    • Najvišja hitrost201 km/h
    • Polnjenjedo 185 kW na superchargerju

    Testna vožnja – ljubljanska obvoznica

    Tesla Model Y Standard na ljubljanski obvoznici

    Cilj testa je bil preveriti razlike v porabi in povprečni hitrosti med ročno vožnjo in uporabo asistenčnih sistemov (Autopilot in FSD). Obvoznica omogoča relativno ponovljive pogoje.

    Pogoji testa

    • Datum29. 1. 2026
    • Čas18.23–19.50
    • Jugrahel dež
    • Seversuho
    • Temperatura6–8 °C

    Rezultati testnih krogov

    Krog 1Matjaž – FSD160,3 Wh/km94,3 km/h · 28,3 km · 18 min
    Krog 2Ignac – ročno140,7 Wh/km86,1 km/h · 28,7 km · 20 min
    Krog 3Matjaž – avtopilot163,2 Wh/km95,7 km/h · 28,7 km · 18 min
    Krog 4Ignac – ročno146,6 Wh/km90,6 km/h · 28,7 km · 19 min

    Povprečja

    Ignac · ročno143,65 Wh/km88,4 km/h
    Matjaž · avtopilot / FSD161,75 Wh/km95,0 km/h

    Interpretacija

    Tesla Model Y Standard tudi v zimskih razmerah in pri avtocestnih hitrostih kaže solidno učinkovitost. Razlike med ročno vožnjo in asistenčnimi sistemi so merljive, a v praksi majhne – če ti nekaj dodatnih Wh/km ne predstavlja prioritete, lahko brezskrbno uporabljaš avtopilot ali FSD.

    Mestna vožnja – Ljubljana

    Mestna vožnja po Ljubljani
    • Datum30. 1. 2026
    • Čas9.58–11.37
    • Vremerahel dež s suhimi obdobji
    • Temperatura5–7 °C
    Rezultat
    63,4 kmrazdalja
    1 h 39 minčas
    103,7 Wh/kmporaba
    38,4 km/hpovprečna hitrost

    Mestna vožnja je pokazala, da je Model Y Standard kljub velikosti in masi presenetljivo učinkovit. Povprečna poraba pod 104 Wh/km v nizkih temperaturah in rahlem dežju potrjuje, da ima vozilo odličen pogonski sklop za urbano okolje.

    Tesla Model Y Standard v Ljubljani

    Relacijska vožnja – Ljubljana → Koper → Piran

    Tesla Model Y Standard na Obali
    • Datum30. 1. 2026
    • Čas15.07–16.08 (Koper)
    • Vremeredko sonce
    • Temperatura7–12 °C
    Ljubljana
    Ljubljana
    Zastoji pri Ljubljani
    Zastoji pri Ljubljani
    Viadukt
    Viadukt
    Smer Koper
    Smer Koper
    Ljubljana → Koper
    101,8 kmrazdalja
    1 h 1 minčas
    157 Wh/kmporaba
    100,1 km/hpovprečna hitrost
    • Ob prihodu v Koper je ostalo 73 % baterije.
    • DC-polnjenje: vozilo je prejelo 16 kWh, polnilnica pa od sebe dala 19,2 kWh → izgube 16,7 % (tako kot pričakovano pri DC-polnjenju).
    DC-polnjenje v Kopru
    Koper → Piran
    17 kmrazdalja
    20 minčas
    143,2 Wh/kmporaba
    51 km/hpovprečna hitrost
    • Baterija je padla le s 100 % na 96 %.
    • Poraba po števcu: 2,4 kWh, AC-polnilnica: 2,8125 kWh → 17 % razlike.
    Piran
    AC-polnjenje v Piranu

    Sklep

    Tudi pri kratkih relacijah se pokažejo razlike med porabo po vozilu in energijo na polnilnici, kar je značilno za vse EV-je. Povprečne hitrosti so bile 51–100 km/h, prilagojene prometu.

    Daljša relacija – Kozina → Zadar → Senj

    Tesla Model Y Standard na hrvaški obali
    • Datum30. 1. 2026
    • Čas8.43–18.53
    • Vrememočan in rahel dež, s krajšimi obdobji brez padavin
    • Temperatura6–13 °C
    Bakarac
    Bakarac
    Magistrala
    Magistrala
    Karlobag
    Karlobag
    Zadar
    Zadar

    Ključne meritve

    Kozina → SenjRazdalja126,6 kmČas2 h 34 minPoraba118,4 Wh/kmPovp. hitrost49,3 km/h
    Senj → ZadarRazdalja152,7 kmČas3 h 11 minPoraba124,4 Wh/kmPovp. hitrost48,0 km/h
    Zadar → SenjRazdalja153,7 kmČas3 h 5 minPoraba121,8 Wh/kmPovp. hitrost49,8 km/h
    10
    Po 432,9 km v dežju in nizkih temperaturah je ostalo še 10 % baterije.Realni doseg je odvisen od vremena, stoječe vode in vetra – vsaka luža lahko poveča porabo za 10–15 Wh/km.
    Večer na hrvaški obali
    Senj
    Senj

    Vožnja in pospešek

    • 0–100 km/h v 7,1 s → dovolj za vsakdanjo rabo, linearna moč in takojšnja odzivnost.
    • Zadnji pogon deluje odlično na suhem, mokre ceste zahtevajo previdnost.
    • V ovinkih je vozilo stabilno, krmiljenje natančno, težišče zaradi baterije nizko.
    Tesla Model Y Standard

    Notranjost in udobje

    • Minimalizem kot pri drugih Modelih Y – 15,4-palčni zaslon, brez instrumentne plošče.
    • Sedeži mehkejši, udobnejši, boljša bočna opora.
    • Zvočna izolacija: v kabini je precej tiho.
    • Prtljažnik prostoren, zadnja klop udobna tudi za odrasle.

    Polnjenje

    186 kWSupercharger V4: največ 186 kW → 10–100 % v 35 min (LFP baterija)
    11 kWDoma: 11 kW prek noči.
    97 kWMoč polnjenja pri 90 % napolnjenosti
    Polnjenje na Superchargerju

    Prednosti in slabosti

    Prednosti

    • Varčen in racionalen križanec
    • Solidna realna poraba tudi v zimskih razmerah
    • Udobno za daljše poti
    • Dobra vrednost glede na ceno

    Slabosti

    • Manjkajo prilagodljivi žarometi
    • HEPA-filter in biodefence mode nista vključena
    • Prenos uporabniškega profila ni povsem brezhiben
    • Nekateri uporabniški detajli (kljuke za oblačila, drobni pripomočki) manjkajo

    Sklep

    Uporaben, varčen in racionalen

    Tesla Model Y Standard

    Tesla Model Y Standard ni le »najcenejši Model Y« – je uporaben, varčen in racionalen križanec.

    • Če ne potrebuješ štirikolesnega pogona ali ekstremnega pospeška, ponuja 90 % užitka modela Long Range za precej manj denarja.
    • Realna zimska poraba: ~16,6 kWh/100 km → strošek <3 €/100 km ob domačem polnjenju.
    • Primerno za mestno, relacijsko in daljšo vožnjo, pri čemer se pokažejo razlike med porabo po vozilu in energijo na polnilnici.
    IZ
    Ignac Završnik

    Zapisal · Testiranje: Matjaž in Ignac

    Senj, močni jugo
    Senj, močni jugo

    Opomba o imenu

    Vozilo smo prevzeli še pod uradnim nazivom Tesla Model Y Standard, kot je bilo takrat navedeno v konfiguratorju. Med samim testiranjem pa je Tesla to oznako tiho umaknila – trenutno gre torej za najcenejšo različico Modela Y (zadnji pogon, manjša baterija), ki jo v praksi ponujajo brez posebne oznake »Standard«. Z drugimi besedami: to je tisti vstopni Model Y, ki ga vsi iščejo, ko želijo teslo čim ceneje – brez dodatnih črk, a z enakimi osnovnimi lastnostmi, ki smo jih preizkusili v dežju, vetru in na dolgih relacijah.

    DeMS-ov testTesla Model Y Long Range RWD
    DeMS-ov testZeekr 7X: ko številke srečajo zimsko realnost

    Testi brez marketinga

    DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Mercedes-Benz CLA EQ 250+ ali aerodinamično rezilo

    Mercedes-Benz CLA EQ 250+ ali aerodinamično rezilo

    DeMS-ov test · januar 2026

    Mercedes-Benz CLA EQ 250+ ali aerodinamično rezilo

    Dve prestavi, 800-voltna baterija in koeficient zračnega upora 0,21. Ali je kupejevski CLA res tako varčen? Preverili smo na avtocesti od Ljubljane do Kopra in nazaj.

    207 kmpo avtocesti s 45 % baterije, december, 5–10 °C
    0,21koeficient zračnega upora (Cd)
    320 kWnajvišja moč DC-polnjenja (800 V)
    102 lsprednji prtljažnik

    Od vseh modelov v paleti vozil Mercedes-Benz EQ je zdaj tukaj tudi kupejevski CLA, ki je izredno aerodinamičen, o tem kasneje. Mercedes-Benz trdi, da je vsak novi model najprej razvit na električni platformi za električni pogon in šele kasneje prilagojen za fosilni pogon.

    Mercedes-Benz CLA

    Baterija, polnjenje in pogon z dvema prestavama

    Novi CLA ima baterijski sklop z 800-voltno napetostjo baterije s kemično zgradbo NMC. Kapaciteta baterije znaša 90 kWh bruto oziroma 85 kWh neto uporabne kapacitete. Visoka napetost baterije (800 V) omogoča zelo hitro DC-polnjenje z najvišjo močjo 320 kW. Počasno AC-polnjenje je serijsko 11 kW ali proti doplačilu 22 kW.

    85 kWhneto (90 kWh bruto), NMC
    800 Vnapetost baterije
    320 kWnajvišja moč DC
    11/22 kWAC serijsko / doplačilo

    Tudi sam motor je razvit popolnoma na novo in nudi dve prestavi za čim nižjo porabo energije. Pri hitrosti 100 km/h vozilo samodejno prestavi v drugo prestavo, s čimer se znižajo obrati motorja in posledično tudi poraba energije. Seveda k manjši porabi pripomore tudi zelo dobra aerodinamika vozila, ki znaša Cd 0,21.

    Mercedes-Benz CLA

    Notranjost

    O notranjosti vozila ne bom izgubljal besed. Kot bi sam rekel: v zvezdi se nekaj skriva. In res je.

    V kabini so vrhunski materiali, sestava kabine in celotnega vozila pa je na zelo visoki ravni. Nekatere stvari v kabini me celo spominjajo na starejša vozila Mercedes-Benz, na primer zračniki, ki delujejo nekoliko retro. Odločitev pri Mercedes-Benzu glede LCD-zaslona v kabini je taka, da se od voznikove do sovoznikove strani čez celotno armaturno ploščo razteza velik zaslon. Zaslon za sovoznika je sicer doplačljiv, a ga sam nisem pogrešal, saj so zasloni lahko moteči in odvračajo pozornost voznika.

    Preveč informacij na zaslonih ter iskanje potrebnih funkcij hitro postane pravi labirint.

    Pohvalil bi predgretje baterije, ki je nujno v hladnejših mesecih, ter sam sistem z glasovnimi ukazi. Mercedes-Benz razume praktično vsako vprašanje ali ukaz: z vozilom se lahko dobesedno pogovarjaš. Malo manj je prostora za zadnje potnike. Sam sem visok 185 cm in sem se zelo težko spravil na zadnjo klop.

    Mercedes-Benz CLA

    Prtljažnika in izvedbe

    Pohvalil bi še zelo velik sprednji prtljažnik, ki meri 102 litra in v katerega lahko brez težav spravimo srednje velik kovček ali vse polnilne kable, prvo pomoč in podobno. Zadnji prtljažnik ima prostornino 405 litrov, kar je povsem solidno za kupejevski zadek.

    102 lsprednji prtljažnik
    405 lzadnji prtljažnik
    185 cmvisok voznik: zadaj je tesno

    Pogon je lahko na zadnja kolesa z 272 konjskimi močmi ali na vsa kolesa s 353 konjskimi močmi. Testni model je bil v izvedbi zadnjega pogona z oznako 250+, ki nudi največ dosega.

    Zadnji pogon · 250+

    272 KM

    Baterija
    85 kWh neto
    Prednost
    največ dosega
    Ta je bil na testu
    Pogon na vsa kolesa

    353 KM

    Test dosega: Ljubljana–Koper–Ljubljana

    Tudi sam sem to preizkusil na avtocesti od Ljubljane do Kopra in nazaj, žal samo na tej relaciji, saj sem bil časovno omejen. Ali se je CLA izkazal kot zelo varčno vozilo zaradi dveh prestav in izjemno nizkega količnika zračnega upora Cd 0,21? Moj odgovor je odločen DA.

    Mercedes-Benz CLA

    Začel sem z 91 % baterije in vozil večino časa po omejitvah, torej 130 km/h. Od Ljubljane do Kopra in nazaj sem porabil samo 45 % baterije in prevozil 207 km. Če bi vožnjo nadaljeval, bi z naslednjimi 45 % prevozil še dodatnih 207 km, kar pomeni skupno 414 km decembra pri temperaturah med 5 in 10 °C, in to izključno po avtocesti.

    Doseg CLA 250+ (km)

    Izmerjeno · avtocesta, 45 %
    207 km
    Izračun · avtocesta, 90 %
    414 km
    Ocena · avtocesta, topleje
    ~500 km
    Ocena · lokalne ceste, topleje
    ~700 km

    Vir: test Blaža Hrovata, december, 5–10 °C. Polni stolpec je izmerjen, svetlejši so izračun in avtorjeve ocene. Ocenjena poraba (izračun DeMS iz 45 % od 85 kWh): ≈ 18,5 kWh/100 km pri do 130 km/h.

    To je izjemen podatek, saj sem prepričan, da bi ob toplejšem vremenu lahko prevozili okoli 500 km po avtocesti in celo 700 km po lokalnih cestah. Tako CLA v celoti upraviči svojo aerodinamiko, motor z dvema prestavama in precej veliko baterijo.

    Sklep

    Ena večja pomanjkljivost

    Ali ima CLA kakšno pomanjkljivost? Mislim, da ima eno večjo. Ceno.

    A ker gre za Mercedes-Benz, jo nekako tudi upraviči.

    Bolj podrobno o novem CLA v videozapisih

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti

    Testi brez marketinga

    Podatke proizvajalcev preverimo na polnilnici in na cesti, tudi pozimi. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • Iz srca gore na elektriko: Tesla Model Y Performance preizkušena na legendarni Željavi

    Iz srca gore na elektriko: Tesla Model Y Performance preizkušena na legendarni Željavi

    Preizkus vozila · Željava · december 2025

    Iz srca gore na elektriko: Tesla Model Y Performance preizkušena na legendarni Željavi

    Včasih je vredno narediti nekaj kilometrov več, da pridemo do lokacije, ki ni le zgodovinsko zanimiva. Hkrati je tudi neuradni poligon za preizkus tistih sposobnosti, zaradi katerih si vozila z nazivom »Performance« naziv zares zaslužijo.

    • Objekt 505 · Željava
    • Tesla Model Y Performance
    • Lendava – Koper: 312 km
    338 kWsistemska moč
    741 Nmtakojšen navor
    3,5 sod 0 do 100 km/h
    312 kmLendava – Koper z enim polnjenjem
    IZ
    Zapisal in uredilIgnac Završnik

    Objekt 505

    Željava: skrivnostno podzemno letališče, kjer še vedno odmeva zgodovina hladne vojne

    Na meji med Hrvaško in Bosno, pod masivom Plješevice, leži eden najbolj fascinantnih vojaških objektov nekdanje Jugoslavije. Objekt 505, bolj znan kot podzemno letališče Željava, je nastajal v najstrožji tajnosti in sodi med najambicioznejše vojaško-inženirske projekte v Evropi.

    Pred vhodom številka 2 na spodnjem načrtu
    Pred vhodom številka 2 na spodnjem načrtu

    Za gradnjo, ki je potekala od sredine petdesetih do konca šestdesetih let, je bilo namenjenih okoli šest milijard takratnih ameriških dolarjev. V skalo je bilo izklesanih približno 3,5 kilometra rovov, štirje izhodi za lovce MiG so omogočali hiter vzlet naravnost iz notranjosti gore, na površju pa je sistem dopolnjevalo pet vzletno-pristajalnih stez. Kompleks je bil zasnovan tako, da bi preživel tudi neposreden jedrski udar – kar priča o strateškem pomenu lokacije v obdobju napetih hladnovojnih razmer.

    ≈ 6 mrdtakratnih ameriških dolarjev
    3,5 kmrovov, izklesanih v skalo
    4izhodi za lovce MiG
    5vzletno-pristajalnih stez na površju
    Načrt podzemnega letališča Željava
    Vir: Academic.ru
    Letališče Željava
    Vir: Forgotten Airfields

    Tragičen konec in danes

    Ob razpadu Jugoslavije je baza doživela dramatičen konec. Ob umiku vojske maja 1992 so jugoslovanski inženirci v notranjost namestili 56 ton posebnega eksploziva in sprožili serijo uničujočih detonacij, s katerimi je bil objekt dokončno onesposobljen. Ruševine, betonirane gmote in črnina sten še danes pričajo o moči eksplozij, ki so nekoč tresle notranjost gore.

    Globoko pod zemljo
    Globoko pod zemljo
    Ruševine v ozadju
    Ruševine v ozadju

    Kljub temu Željava ni utonila v pozabo. Del kompleksa je še vedno presenetljivo dobro ohranjen in dostopen obiskovalcem, ki jih privlači mešanica vojaške zgodovine, monumentalne arhitekture in temačnega podzemnega vzdušja. Obiskovalci pa morajo biti zelo previdni, saj je širše območje nekdanje baze ponekod še vedno minirano. To pa ne velja za letališke steze in notranjost kompleksa.

    Ko se zgodovina sreča s sodobno tehnologijo

    Na eni izmed nekdanjih vzletno-pristajalnih stez, po kateri so nekoč pospeševali MiG-21, je bil nedavno preizkušen tudi eden najbolj priljubljenih električnih športnih križancev na trgu – Tesla Model Y Performance. Željava ponuja edinstveno kuliso, kjer se hladnovojna infrastruktura prepleta z najnovejšo avtomobilsko tehnologijo. Na vzletno-pristajalni stezi pa preizkusiš pravo »Performance« pospeševanje.

    To je kraj, kjer s previdnostjo lahko z avtom zapeljete naravnost v goro. Notranjost popolno neosvetljenega predora omogoča svetlobno-zvočni spektakel tudi sredi belega dne.

    Željava – vhod

    Takoj za ogromno odprtino se prične nekaj kilometrov dolg in 60 metrov širok rov, kjer se v trenutku, ko prižgete vse luči in sprostite polno moč, zgodi pravi spektakel: žarometi sodobnih LED-sistemov zarežejo skozi večdesetletno temo kot svetlobni meči, odmev zvočnikov pa se razlega po betonskih stenah, ki so nekoč ščitile lovce MiG-21. Za hip se nekdanji strateški bunker spremeni v najdaljši in najbolj dramatičen »light-show« na svetu – edinstveno stičišče hladnovojne dediščine in najnovejše avtomobilske tehnologije, kjer zgodovina dobesedno odmeva pod kolesi.

    Željava – podzemlje

    Željava ni več samo ruševina. Je kraj, kjer se preteklost prikloni prihodnosti; kjer MiG-i molčijo, Tesla pa govori jezik, ki ga razume samo tisti, ki zna pritisniti do konca.

    “Performance” ni več stvar bencina in hrupa. Včasih je popolnoma tiha. In ravno zato še bolj glasna.

    Željava – letališče

    Tehnični podatki

    Tesla Model Y Performance (2025 MY)

    • PogonDual Motor All-Wheel Drive
    • Sistemska moč338 kW
    • Navor741 Nmtakojšen
    • Baterija82 kWhuporabnih ≈ 79 kWh
    • Pospešek 0–100 km/h3,5 s
    • Najvišja hitrost250 km/homejena
    • Doseg WLTP580 km
    • Masa2108 kg
    • Pnevmatikespredaj 255/35 R21, zadaj 275/35 R21odlična zimska zanesljivost, a nekoliko večja poraba energije
    Tesla Model Y Performance v ultrardeči barvi
    Tesla Model Y Performance v ultrardeči barvi

    Zaključek

    Čeprav gre danes za zapuščeno območje, obisk Željave ponuja edinstven vpogled v nedavno evropsko zgodovino. Ob spoštovanju pravil in previdnosti je mogoče tudi simbolično preizkusiti sodobno avtomobilsko tehnologijo na prostoru, kjer so nekoč dominirali reaktivni lovci.

    Pogled od spredaj
    Pogled od spredaj

    Željava tako ostaja enigmatičen opomnik nekega obdobja, ko je tehnološka tekma potekala predvsem v zraku. Danes pa – pol stoletja pozneje – na isti pisti hrumijo pnevmatike električnih vozil, ki svet usmerjajo v povsem novo poglavje mobilnosti.

    Še preizkus na poti

    Pred Željavo smo opravili še en »klasičen« test: Lendava–Ljubljana po avtocesti. Hladno, oblačno vreme, omejitev 130 km/h … in ravno takrat se najbolj začuti, kako brutalno moč ima Model Y Performance v resnici.

    Pod nogo imaš 338 kW in 741 Nm, ki bi te v hipu pognali proti 200+, a si prisiljen držati tempomat na 130. Sopotnik ob tebi je videti kot otrok, ki so mu tik pred božičem vzeli darilo – čisto razočaranje v očeh. Vozilo te provocira, ti pa moraš biti odrasel.

    Pravila so pač pravila. Naslednjič raje takoj v Željavo – tam omejitev določa samo pogum in dolžina betonske letališke steze.

    Nekaj statistike na poti od Lendave do Kopra

    Gneča v Pincah
    Gneča v Pincah
    Tesla Model Y Performance: Lendava – Koper
    Start · 15.00Pincemejni prehod
    Baterija ob startu: 99 %
    312 kmprevožena razdalja
    Cilj · 17.48KoperTesla Supercharger
    Preostala baterija ob prihodu: 9 %
    312 kmprevožena razdalja
    67,4 kWhporabljeno
    215,9 Wh/kmpovprečna poraba
    ≈ 111 km/hpovprečna hitrost (zastoji v Ljubljani)
    312 km od skrajnega vzhoda do skrajnega zahoda Slovenije – z enim samim polnjenjem in brez hitenja.
    Cilj v Kopru
    Cilj v Kopru

    Naslednja avantura bo z vami?

    Člani DeMS skupaj potujemo, preizkušamo vozila in delimo izkušnje z dolgih poti.

  • Mazda 6e – japonska preciznost

    Mazda 6e – japonska preciznost

    DeMS-ov test · december 2025

    Mazda 6e: japonska preciznost

    Električna limuzina, zasnovana na Kitajskem v sodelovanju s Changanom. Dve bateriji s presenetljivim obratom: manjša se polni več kot dvakrat hitreje.

    190 kmpo avtocesti od 65 % do 5 %, dež, okoli 10 °C
    200 kWnajvišja moč DC-polnjenja z manjšo baterijo LFP
    70 lsprednji prtljažnik (zadaj 450 l)
    43.490 €začetna cena (do 47.040 €)

    Dobrih pet let po predstavitvi prvega električnega vozila MX-30 (več o njem lahko preberete tukaj) Mazda v letu 2025 končno ponuja elegantno in sodobno električno limuzino z oznako 6e. Čeprav je Mazda japonskega porekla, je bila 6e zasnovana na Kitajskem v sodelovanju s podjetjem Changan Automobile Co., Ltd.

    Mazda 6e

    Pogon in baterijski sklopi

    Mazda 6e je na voljo izključno z zadnjim pogonom ter v dveh ravneh opreme: Takumi in Takumi Plus. Kupci lahko izbirajo med dvema baterijskima sklopoma:

    NMC-baterija

    245 KM

    Kapaciteta
    80 kWh
    Uporabna
    75 kWh
    DC-polnjenje
    do 90 kW
    Daljši doseg
    LFP-baterija

    258 KM

    Kapaciteta
    68 kWh
    Uporabna
    66 kWh
    DC-polnjenje
    do 200 kW
    Hitrejše daljše poti

    Pri tem se skriva zanimiva podrobnost: večja baterija sicer omogoča daljši doseg, a se na hitri polnilnici polni z največ 90 kW, kar je precej počasno. Manjša baterija pa podpira polnjenje do 200 kW, kar pomeni, da so daljše poti z njo dejansko hitrejše in enostavnejše.

    Najvišja moč DC-polnjenja (kW)

    LFP · 68 kWh
    200 kW
    NMC · 80 kWh
    90 kW

    Vir: podatki iz članka

    Tehnologija in udobje

    Mazda 6e omogoča povezljivost s pametnim telefonom prek aplikacije, ki omogoča upravljanje vozila (stanje baterije, odklepanje, zaklepanje, ogrevanje kabine ipd.). Poleg klasičnega ključa je na voljo tudi digitalni ključ. Serijsko je vgrajena toplotna črpalka, notranjost pa navduši z vrhunskimi materiali: alkantaro in usnjem, ki prekrivata skoraj vse površine. Sedeži so izjemno udobni, vožnja pa sproščena in namenjena udobju, ne športnim ambicijam. Moč 245 oziroma 258 KM je ravno pravšnja za lagodno avtocestno vožnjo.

    Posebnost je tudi zadnji spojler, ki se samodejno dvigne pri 90 km/h ali pa ga nastavimo ročno. Bolj kot športni element gre za estetski dodatek. Pri približevanju vozilu se kljuke samodejno izvlečejo, kar olajša vstop.

    Mazda 6e

    Prostornost in vožnja

    Mazda 6e ponuja tudi sprednji prtljažnik s prostornino 70 litrov, kar je dobrodošla rešitev pri električnih vozilih. Zadnji prtljažnik meri 450 litrov, kar je povsem spodobna velikost. Vožnja je tiha, blaženje pa udobno tudi na slabših cestah.

    70 lsprednji prtljažnik
    450 lzadnji prtljažnik
    ✓toplotna črpalka serijsko

    Na avtocesti sem z baterijo, napolnjeno na 65 %, prevozil do 5 % in pri hitrosti do 130 km/h dosegel približno 190 km. Vreme je bilo deževno, temperatura okoli 10 °C.

    Doseg na avtocesti do 130 km/h (km)

    Izmerjeno · 65 % → 5 %
    190 km
    Izračun · 100 % → 0 %
    ≈ 317 km

    Vir: test Blaža Hrovata, dež, okoli 10 °C. Svetlejši stolpec je linearni izračun DeMS (190 km / 60 % porabljene baterije).

    Med vožnjo sem preveril možnost predgretja baterije, a te funkcije nisem zasledil, kar je velik minus, saj je predgretje v hladnih mesecih nujno za optimalno polnjenje.

    Cena

    Od 43.490 € do 47.040 €

    Mazda 6e je na voljo po ceni od 43.490 € do 47.040 €, kar je zelo konkurenčna ponudba za električno limuzino s tako kakovostno notranjostjo in premišljeno zasnovo.

    Videopredstavitvi

    Predstavitev vozila

    Doseg na avtocesti

    Testi brez marketinga

    Podatke proizvajalcev preverimo na polnilnici in na cesti, tudi pozimi. Podprite neodvisno delo s članstvom.

  • ID.4 presenetil: zima, 871 km in strošek, ki se mu reče — 66 evrov

    ID.4 presenetil: zima, 871 km in strošek, ki se mu reče — 66 evrov

    Potopis · Volkswagen ID.4 1st Pro

    ID.4 presenetil: zima, 871 km in strošek, ki se mu reče 66 evrov

    Od Ptuja do italijanskega Cunea pri temperaturah od –2 do 6 °C. Trije postanki, samo Ionity, nič stresa.

    • Ptuj → Cuneo
    • –2 do 6 °C
    • 3 postanki
    • Ionity Passport
    871 kmod Ptuja do Cunea
    66 €za elektriko na celotni poti
    20,4kWh/100 km povprečne porabe
    142,8kWh dopolnjenih na treh postankih

    Ko sva zjutraj zapustila Ptuj in se podala proti italijanskemu Cuneu, sva želela preveriti, kako dobro se električni Volkswagen ID.4 1st Pro znajde na skoraj 900 kilometrov dolgi poti. Temperatura na poti se je gibala med –2 in 6 °C, kar ni idealno za električne avtomobile, zato sva bila še posebej radovedna, kako se bo izkazal. Izkazalo se je, da odlično: ne le zaradi udobja, ampak tudi zaradi izjemno nizkih stroškov.

    Za celotno pot sva porabila le 66 evrov, povprečna poraba pa se je ustavila pri 20,4 kWh/100 km.

    Polnjenje

    Ionity kot sopotnik

    Odločila sva se, da bova pot opravila izključno na Ionityjevih hitrih polnilnicah. Z naročnino Ionity Passport je cena energije precej nižja (0,47 €/kWh, pri nas 0,39 €/kWh), hkrati pa so postaje umeščene na ključnih lokacijah. Na poti sva imela tri sproščene postanke.

    0,47 €na kWh v Italiji z Ionity Passport
    0,39 €na kWh v Sloveniji z Ionity Passport

    Pot

    Trije postanki do Cunea

    1. Polnjenje na Ionityju v Bagnaria Arsa

      Bagnaria Arsa

      • po 268 km
      • 7 % ob prihodu
      • +54 kWh

      Po 268 kilometrih je baterija padla na 7 %, midva pa sva ravno prav potrebovala kratek premor. V 54 kWh polnjenja sva napolnila tako avto kot sebe.

    2. Postanek v Affiju

      Affi

      • 4 % ob prihodu
      • +52,8 kWh
      • zajtrk

      S 4 % preostanka sva prispela v Affi, kjer sva si privoščila zajtrk v sosednjem lokalu. Medtem ko je avto dodajal 52,8 kWh, sva midva dodajala energijo v obliki kave in rogljiča.

    3. Polnjenje na Ionityju v Tortoni

      Tortona

      • 14 % ob prihodu
      • +36 kWh

      Zadnji postanek pred ciljem. Avto je ob prihodu kazal še 14 %, dodala pa sva 36 kWh: ravno toliko, da je bila pot do Cunea brezskrbna.

    4. Cuneo

      • 19 % ob prihodu
      • skupaj 142,8 kWh

      Skupno sva dopolnila 142,8 kWh. Z vidika stroškov in hitrosti polnjenja je Ionity Passport pomembna prednost.

    Poraba

    Enakomerna poraba tudi pozimi

    Kljub razgibanemu terenu, klancem, hitrim avtocestnim odsekom in zimskim temperaturam med –2 in 6 °C se je ID.4 izkazal z zelo enakomerno porabo. Ob prihodu v Cuneo naju je pričakalo 19 % baterije: dokaz, da je bila pot dobro načrtovana in da avto na dolgih relacijah deluje zanesljivo.

    Prikaz porabe na zaslonu ID.4 po prihodu v Cuneo
    Poraba

    Sklep

    Pripravljen na dolge razdalje

    Pot naju je znova prepričala, da so električni avtomobili povsem pripravljeni na dolge evropske razdalje. Udobni postanki, tiha vožnja, nizki stroški in občutek nadzora nad infrastrukturo naredijo takšno potovanje prijetno.

    Električna mobilnost ni več kompromis. Je realna, zrela in privlačna izbira za tiste, ki radi potujejo.

    Boštjan Završniktorek, 25. 11. 2025

    Tudi vi načrtujete daljšo pot?

    Preverite, koliko bi stala z vašim vozilom, in poiščite polnilnice na poti.