50 kWmoč prvih hitrih polnilnic, sofinanciranih z evropskimi sredstvi
7sodelujočih na panelu
4priporočila za BiH, Srbijo in regijo
Izkušnje, izzivi in priporočila za regijo
V okviru regionalne konference Balkan Green Summit, ki je potekala 27. maja 2025 v Sjenici (Republika Srbija), sem se na povabilo organizatorjev udeležil panelne razprave z naslovom »Struja na putu: brza, sigurna i dostupna mreža punionica«. Tema je bila izjemno aktualna, saj številne države Zahodnega Balkana intenzivno vstopajo v fazo gradnje električne mobilnosti.
Na panelu so poleg mene sodelovali tudi priznani strokovnjaki iz regije:
Ignac ZavršnikDeMS, Slovenija
Armin DurmiševićE387
Miloš KapisodaStar Import, pooblaščeni zastopnik Mercedes-Benz, Beograd
Zorana ĐurićVozim na struju, Beograd
Josip ŠarićEtiris, BiH
Filip Mitrović360 mobility, Beograd
Jelena S. BenićOrion eMobility
V svojem prispevku sem z odgovori na različna vprašanja predstavil ključne izkušnje Slovenije pri načrtovanju, gradnji in upravljanju EV-infrastrukture, s posebnim poudarkom na uporabnih izkušnjah za države, kot sta Bosna in Hercegovina ter Srbija.
🇸🇮 Slovenija kot laboratorij elektromobilnosti
Slovenija že več kot desetletje aktivno razvija področje e-mobilnosti. Leta 2015 smo postavili prvo mrežo hitrih polnilnic (50 kW), financirano z evropskimi sredstvi. Čeprav danes tehnično zastarele, so še vedno pomemben del osnovnega ogrodja infrastrukture.
✅ Pozitivne izkušnje Slovenije
Zgodnja in strateška vlaganja: z učinkovitim črpanjem sredstev EU (npr. TEN-T, CEF) in domačimi spodbudami smo omogočili stabilen zagon sistema.
Standardizacija in interoperabilnost: uporaba standardnih priključkov (Type 2, CCS) zagotavlja enostavno in široko dostopno uporabo.
Sodelovanje med sektorji: ključno je bilo sodelovanje ministrstev (MZI in kasneje MOPE), operaterjev (ELES) in podjetij, kot so Elektro Ljubljana, Petrol in MOL Slovenija.
Zeleni vir energije: vključevanje sončne energije pri polnjenju (npr. Lidlove sončne elektrarne) krepi trajnostni vidik.
⚠️ Izzivi, ki jih regija lahko predvidi in se nanje pripravi
Kompleksni plačilni sistemi: prisotnost več aplikacij in platform je za uporabnike zmedena. Najbolj se izkaže ad hoc plačevanje z bančno kartico.
Neenakomerna razporeditev: medtem ko so urbana območja dobro pokrita, podeželje in tranzitne poti pogosto zaostajajo.
Zasičenost omrežja: povečano število EV vodi do čakalnih vrst, zlasti v času dopustov in na avtocestnih počivališčih.
Težave z vzdrževanjem in zanesljivostjo: nedelujoče polnilnice in pomanjkljivo obveščanje uporabnikov močno zmanjšujejo zaupanje.
🐣 Kokoš ali jajce? Najprej mreža ali najprej vozila?
Gre za klasično razvojno dilemo. V Sloveniji smo videli, da brez osnovne mreže vozil ni, zato:
»Kokoš«
🥇 Naš pristop: najprej mreža
Hitra in gosta infrastruktura v mestih ter ob glavnih tranzitnih poteh.
Brezplačno začetno polnjenje, da se razbije strah pred novostmi.
Koriščenje sredstev EU za gradnjo in digitalizacijo polnilne infrastrukture.
»Jajce«
🚗 A hkrati tudi podpora rabljenim BEV
Subvencije za rabljena električna vozila predstavljajo pragmatično rešitev za regije z nižjo kupno močjo.
Davčne olajšave in brezplačne storitve (npr. parkiranje) dodatno spodbujajo prehod.
Ozaveščevalne kampanje so ključne za odpravo predsodkov in izobraževanje potrošnikov.
📊 Vzpostavitev sistema za ocenjevanje polnilnic
Ocena polnilnih mest DeMS 2024
Pomemben del slovenskega pristopa je tudi redno ocenjevanje kakovosti javne polnilne infrastrukture, ki je bilo razvito v sodelovanju med Društvom e-mobilnost Slovenija in Zvezo potrošnikov Slovenije. Preverjanja vključujejo obisk na terenu in analizo uporabniške izkušnje. Lani je vključevalo tudi predstavnike Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE).
Tak model preverjanja bi bil izredno uporaben tudi v regiji: ne le kot kontrolni mehanizem, temveč kot orodje za izboljšanje kakovosti storitev. Med drugim je bil projekt v letu 2024 predstavljen na raznih strokovnih dogodkih (Nordic EV Summit, EVS37, Sarajevo Energy Climate Week 2024 …).
⚡ Pametna integracija z elektroenergetskim sistemom
Napredna EV-infrastruktura mora biti v tesni povezavi z energetskim sistemom države:
Pametno polnjenje (ang. smart charging) omogoča usklajevanje z omrežjem in zmanjšuje konične obremenitve.
V2G (Vehicle-to-Grid), koncept, pri katerem električna vozila energijo vračajo v omrežje, je prihodnost, ki jo že pilotno preizkušamo.
Sklepna misel
Elektromobilnost ni cilj, ampak orodje
Slovenija je dokazala, da je zanesljiva, razvejana in uporabniku prijazna polnilna infrastruktura temeljni pogoj za uspešen prehod na e-mobilnost.
Vendar pa poleg tehničnega vidika ključnega pomena ostaja tudi uporabniška izkušnja: zanesljivost, preglednost informacij, enostavno plačilo in občutek, da je sistem »vedno na voljo«.
✅ Priporočila za BiH, Srbijo in druge države regije
Najprej razviti mrežo polnilnic, predvsem ob glavnih prometnicah in v urbanih središčih.
Vzpostaviti neodvisen sistem ocenjevanja infrastrukture, ki vključuje uporabnike in nevladne organizacije.
Subvencionirati rabljena električna vozila, saj predstavljajo dostopno vstopno točko za širši del prebivalstva.
Spodbujati pametne rešitve in povezavo z energetskim sistemom, že v začetni fazi.
Le s sočasnim razvojem infrastrukture, zakonodaje, stimulativnih ukrepov in ozaveščanja bo regija lahko uspešno sledila zelenemu prehodu.
Tesla Model Y AWD Juniper: prvi vtisi izkušenega lastnika
Od leta 2022 sem lastnik Tesla Model Y AWD in sem z njim prevozil več kot 100.000 kilometrov, med drugim do ciljev, kot so Oslo, Dublin, Belfast, Pariz, Berlin, Beograd, Sofija in Istanbul. Preizkusil sem tudi druge različice Modela Y, kar mi daje dobro osnovo za primerjavo. Zato moji prvi vtisi o prenovljenem Tesla Model Y AWD Juniper neizogibno vključujejo primerjavo z modelom iz leta 2022.
Tesla Model Y AWD Juniper
4 dni testiranja
primerjava z letnikoma 2021 in 2022
750 kmpo Sloveniji brez polnjenja
9,43 kWhpovprečna poraba na 100 km
5 %še ostane v bateriji
0,62 €na 100 km s fotovoltaiko
IZ
ZapisalIgnac Završnik
Primerjave različnih letnikov
Prvi vtisi: udobje, tišina in nova prestavna rešitev
Ob prvi vožnji z modelom Juniper sem opazil številne izboljšave, ki znatno prispevajo k prijetnejši vozni izkušnji. Med drugim izstopajo izboljšano udobje zaradi optimiziranega vzmetenja, občutno zmanjšan hrup v kabini, bolje zvočno izolirana steklena streha, prefinjeno oblikovana notranjost, električno nastavljiv naklon zadnjih sedežev in hlajeni sprednji sedeži. Posebej omembe vredna je sprememba pri prestavni ročici, ki jo je nadomestilo intuitivno upravljanje prek zaslona, nameščenega blizu voznika.
Glede te novosti se postavlja vprašanje, ali odsotnost klasične prestavne ročice prinaša prednosti ali morda oviro. Po mojih izkušnjah je prilagoditev na novo rešitev izjemno hitra, saj je upravljanje prek zaslona preprosto in ergonomsko.
Med manjšimi pomanjkljivostmi velja omeniti sprednji sovoznikov predal, ki je v primerjavi s prejšnjim modelom nekoliko manjši, kar lahko otežuje uporabo, na primer pri vstavljanju USB-ključa.
#1 prtljažnik s polico
#2 prostor za polico
#3 zložimo polico
#4 prtljažnik brez police
Kaj pravijo spletni viri
Po spletnih informacijah ima TMY AWD Juniper izboljšano aerodinamiko (količnik zračnega upora ~0,22) in pnevmatike z nižjim kotalnim uporom, kar poveča učinkovitost za približno 5–10 %. Poleg tega nova zvočna izolacija in izboljšani materiali zmanjšajo hrup vetra, kar omogoča bolj sproščeno vožnjo pri nižjih hitrostih – ključno za varčno vožnjo.
~0,22količnik zračnega upora
5–10 %večja učinkovitost
tišjemanj hrupa vetra v kabini
Lokacijo testnega vozila delimo tudi drugim članom Društva e-Mobilnost Slovenija
V duhu sodelovanja, ki ga v Društvu e-mobilnost Slovenija cenimo, smo že vajeni deliti znanje, izkušnje in priložnosti. Kot je nekoč nekdo lepo dejal: »Dobro je treba deliti!« V skladu s tem načelom sem delil svojo lokacijo z našimi člani v interni DeMS-ovi skupini na Discordu.
Debata v živo
Kaj to pomeni za vas? Če vas zanima ogled vozila ali bi radi preizkusili vožnjo z njim, se lahko preprosto pridružite testnemu vozilu na delu poti. Tako je bilo v preteklosti in tako bo tudi v prihodnje – skupaj odkrivamo prednosti e-mobilnosti in delimo navdušenje nad njo! Seveda pa morate postati član Društva e-Mobilnost Slovenija. Še povezava do prijavnice: https://dems.si/pridruzi-se-dems-drustvo-e-mobilnost-slovenija/
Dan 1 · 30. 4.
Kratek test varčne vožnje: preverjanje učinkovitosti vozila
Nekje pri Krškem
Ob 14.00 sem iz Ljubljane začel testno vožnjo po lokalnih cestah na relaciji Ljubljana–Litija–Krško–Brežice. Za optimalno varčnost sem izključil ali minimiziral delovanje notranjih porabnikov energije. Zunanja temperatura je bila ob začetku 27 °C, baterija pa napolnjena na 97 %. Vožnjo sem zaključil ob 16.35 pri Račji vasi, blizu vojaškega letališča Cerklje, z 82 % preostale baterije. Prevozil sem 116,5 km s porabo 10,9 kWh, kar znaša 9,38 kWh/100 km. Povprečna hitrost je bila 45 km/h, kar odraža umirjen vozni slog. Pri porabi 9,38 kWh/100 km bi Tesla Model Y Long Range AWD teoretično prevozil približno 800 km z enim polnjenjem (od 100 % do 0 %).
Po testu varčne vožnje sem preizkusil Tesla Model Y AWD Juniper na vožnji po ljubljanski obvoznici. Podobno sem v preteklosti opravil z vozilom Dongfeng Box, a pri nižjih temperaturah. Upošteval sem osnovno pravilo optimalne vožnje in krog začel z ogreto baterijo, ki je bila posledica vožnje tega dne.
Rezultati · ljubljanska obvoznica
🌡️24 °Ctemperatura
⏳17.56–18.15čas vožnje
⚡13,18 kWhna 100 km
📍28,6 kmrazdalja
🚗90 km/hhitrost
🔋62 % → 57 %baterija
Obvoznica
Skupni vtisi prvega dne testiranja
Test varčne vožnje (116,5 km, 9,38 kWh/100 km, 45 km/h) je pokazal učinkovitost s teoretičnim dosegom do 800 km brez polnjenja. Na ljubljanski obvoznici (28,6 km, 13,18 kWh/100 km, 90 km/h) je vozilo ohranilo razumno porabo. Ugodne temperature (24–27 °C) in ogreta baterija so prispevale k dobrim rezultatom.
Dan 2 · 1. 5.
Smučarski izlet na ledenik Šarek v Avstriji
Za opremo je zadosti prostora.
Z lastnim vozilom večkrat letno potujem od Ljubljane do smučišč v sosednji Avstriji. Eden izmed ciljev je tudi ledeniško smučišče na avstrijskem Koroškem, imenovano Mölltaler Gletscher oziroma Šarek po slovensko.
Od Ljubljane je smučišče oddaljeno 174 kilometrov, kar v praksi pomeni, da se lahko pot opravi tja in nazaj brez polnjenja. In kakšne rezultate je pokazala TMY Juniper v praksi?
Ljubljana → Mölltaler Gletscher
🌡️12 °Ctemperatura
⏳7.00–8.55čas vožnje
⚡20,60 kWhna 100 km
📍174,1 kmrazdalja
🚗91 km/hhitrost
🔋100 % → 51 %baterija
Jutranje parkiranje poleg polnilne postaje
Dan je bil spomladansko sončen in topel. Na smučišču je sneg držal do 12. ure, potem pa je postal južen in smuka je postala precej težka.
Na poti proti vrhu
Pogled na smučišče
Sneg je že južen.
Za testiranje smo vozilo priključili na polnilno postajo na parkirišču smučišča in uspeli napolniti nekaj kWh. Cena polnjenja, 0,75 €/kWh, se mi zdi pretirana. Aktivacija polnilne postaje je bila sicer preprosta, a cena daleč od sprejemljive.
Tik pred odhodom
Kakorkoli že, smučanje se je zaključilo ob 14.26, ko sem se odpravil nazaj proti Ljubljani. Seveda je pot v glavnem vodila navzdol in sedaj so bili podatki o vožnji precej drugačni. Končala se je na Teslinem superchargerju v Ljubljani, zato tudi odstopanja od vožnje proti smučišču. Vendar je zaradi dveh krajših postankov povprečna hitrost seveda padla.
Mölltaler Gletscher → Ljubljana
🌡️24 °Ctemperatura
⏳14.26–16.40čas vožnje
⚡12,66 kWhna 100 km
📍177,7 kmrazdalja
🚗79,6 km/hhitrost
🔌Tesla SCcilj: Ljubljana
Na Teslinem superchargerju v Ljubljani smo povsem nepričakovano srečali našega člana z družino. Njegova posebnost? Na pot se je odpravil s prikolico, kar nedvomno prinaša dodatne izzive pri polnjenju električnega vozila.
Odklop prikolice
Dan 3 · 2. 5.
750 km po Sloveniji brez polnjenja s Teslo – poraba 9,4 kWh/100 km, 5 % še ostaja
Rana ura, zlata ura, pravi pregovor, in ta modrost še posebej velja pri izzivih, kjer je daljši dan ključen za uspeh. Zgodnje vstajanje omogoča boljši izkoristek časa, hkrati pa lahko v toplejših delih dneva, ko so temperature višje, pripomore k manjši porabi energije.
Jutranja iz Ljubljane
Zato se je moj 2. maj 2025 začel že ob 6.00, ko sem se odpravil na prvo postajo – Teslin supercharger v Ljubljani. Namen je bil napolniti vozilo na 100 % in hkrati predgreti baterijo na optimalno temperaturo, kar zagotavlja učinkovitejšo vožnjo in manjšo porabo energije. Polnjenje do 100 % ni optimalna izbira za dolgotrajnost baterije, a v primeru takšnih testov je to nujno. Časovno je potratno in start se je zavlekel na sedmo uro zjutraj.
Lokalne poti omogočajo nizko porabo.
Pot je vključevala lokalne ceste z minimalnimi vzponi, kar je omogočilo optimizacijo porabe energije. Višje temperature čez dan (do 29 °C) so dodatno pripomogle k učinkovitosti vožnje. Na Ptuju se mi je pridružil izkušeni Boštjan, ki je olajšal vožnjo skozi Prekmurje, Dravograd in Celje.
Lokalne ceste imajo tudi rdečo luč na semaforju.
Kontrola dokumentov in ogled vozila
Na poti sem se soočil z načrtovanimi in nenačrtovanimi postanki – od trenutkov za dokumentiranje te zgodbe do nepričakovanih prometnih kontrol. Ti postanki so rahlo znižali povprečno hitrost, a so obenem obogatili izkušnjo. Končni cilj sem dosegel v Krškem na Teslinem superchargerju z natanko 5 % preostale energije v bateriji, kar je dokaz, da je s premišljeno vožnjo in pravimi pogoji mogoče doseči izjemne rezultate.
Za dosego najnižje porabe energije pri vožnji z električnim vozilom po Sloveniji je ključno izbrati pravo pot. Prvo pravilo je uporaba lokalnih cest, kjer nižje hitrosti, običajno med 40 in 50 km/h, zmanjšajo porabo električne energije. Drugo pravilo je izogibanje strmim vzponom in spustom, kar izključuje prelaze, kot je Ljubelj, ter predvideva pot po položnejših terenih, dolgih približno 750 km.
Ta pot, osredotočena na lokalne ceste in minimalne višinske spremembe, omogoča učinkovito porabo energije. Dodatno so višje dnevne temperature podpirale nižjo porabo, saj je bilo potrebne manj energije za ogrevanje/hlajenje baterije ali kabine. S pravilnim načrtovanjem taka pot zagotavlja optimalno vožnjo z električnim vozilom, primerno za dolge razdalje brez vmesnega polnjenja.
Rezultati
750 km po Sloveniji brez polnjenja
Start · ~7.00LjubljanaTesla Supercharger
Baterija ob startu: 100 %
750 kmbrez vmesnega polnjenja
CiljKrškoTesla Supercharger
Ob prihodu: 5 %
16 h 8 minskupni čas
46,5 km/hpovprečna hitrost
70,7 kWhskupna poraba
9,43 kWhna 100 km
Skupaj sem prevozil 750 km v 16 urah in 8 minutah s povprečno hitrostjo 46,5 km/h in skupno porabo 70,7 kWh, kar znaša povprečno 9,43 kWh/100 km. Ob povprečni ceni elektrike za gospodinjstva v Sloveniji (0,212 €/kWh) je skupni strošek elektrike 14,99 €, kar pomeni 2,00 € na 100 km. Z uporabo domače fotovoltaične elektrarne, kjer je cena elektrike 0,066 €/kWh, se strošek zniža na 4,67 € za celotno pot oziroma 0,62 € na 100 km, kar prinaša 68,9 % prihranka v primerjavi z gospodinjsko tarifo. To potrjuje izjemno učinkovitost električnega vozila in prednosti sončne energije za trajnostno in cenovno ugodno mobilnost.
Gospodinjska tarifa · 0,212 €/kWh14,99 €za 750 km · 2,00 € na 100 km
Domača fotovoltaika · 0,066 €/kWh4,67 €za 750 km · 0,62 € na 100 km
68,9 % prihranka s sončno energijo
Končni rezultati
Nočno polnjenje
Dan 4 · 3. 5.
Primerjalni preizkus na relaciji Ljubljana–Koper in svetlobno-zvočni spektakel v Centru Noordung
Na začetku poti
V soboto, četrtem dnevu našega izziva, smo se posvetili primerjavi porabe električne energije, a vsak nov dan prinaša sveže preizkušnje. Včasih celo dve hkrati! Čeprav je bila sobota časovno manj naporna kot prejšnji dan, je bila polna navdušenja in pričakovanj.
In gremo na pot.
Cilj primerjalnega testa je bil razkriti razlike v zmogljivosti in učinkovitosti med različnimi letniki in modeli električnih vozil. Matjaž je na startno črto pripeljal svojo Teslo Model Y AWD 2021, jaz pa svojo Tesla Model Y AWD 2022. Po izkušnjah prejšnjih dni smo pričakovali, da bo novejši model Juniper dosegel nižjo porabo, a na cesti nikoli ne veš, kaj te čaka – treba se je zapeljati in preveriti!
Vmesni postanek
Končni rezultat
Izbrana relacija nas je vodila iz Ljubljane do Kopra, z vmesnima postankoma na Ravbarkomandi in pri Divači. Pot je bila idealna za testiranje učinkovitosti vozil, saj je združevala različne cestne razmere in zahteve. Na končni postaji v Kopru nas rezultati niso razočarali – prav nasprotno! Kot smo pričakovali, je Tesla Model Y Juniper zablestela z najnižjo porabo med vsemi tremi vozili, kar je potrdilo njeno tehnološko dovršenost in energetsko učinkovitost.
Prvi sobotni izziv primerjalnega testa je bil zaključen, podrobni podatki bodo objavljeni v posebnem poročilu. Naslednja naloga je bila pot do Vitanja, kjer je zvečer potekal svetlobno-zvočni spektakel v Centru Noordung.
Vabilo za dogodek
Najnovejši model TMY AWD Launch 2025 je imel častno mesto.
Kot organizatorji smo poskrbeli za registracijo udeležencev in razporeditev vozil okoli Centra Noordung. Tesla Model Y AWD Launch 2025, imenovan Juniper, je bil postavljen na osrednje mesto med dvema Teslama Model X. Razporeditev je bila dobro vidna s ptičje perspektive.
Ptičja perspektiva
Najnovejši modeli vozil običajno pritegnejo največ pozornosti obiskovalcev, kar se je zgodilo tudi tokrat. Juniper je izstopal med vozili. Dogodek v Centru Noordung je izpostavil arhitekturo zgradbe, ki je dodala poseben kontekst. Podrobnosti o dogodku bodo sledile v ločenem zapisu.
Tesla Model Y AWD Juniper izstopa z izboljšanim vzmetenjem, tišjo kabino, boljšo zvočno izolacijo, prefinjeno notranjostjo, električno nastavljivimi zadnjimi sedeži, hlajenimi sprednjimi sedeži in intuitivnim upravljanjem prestav prek zaslona. Manjši sovoznikov predal je edina opazna pomanjkljivost. Spletni viri navajajo 5–10 % večjo učinkovitost zaradi aerodinamike (količnik zračnega upora ~0,22) in pnevmatik z nižjim kotalnim uporom.
Tesla SC Krško
Testi učinkovitosti
Dan 1116,5 km (Ljubljana–Krško), 9,38 kWh/100 km, 45 km/h, teoretični doseg ~800 km. Obvoznica: 28,6 km, 13,18 kWh/100 km, 90 km/h.
Dan 2174,1 km (Ljubljana–Mölltaler Gletscher), 20,60 kWh/100 km, 91 km/h; povratna pot 177,7 km, 12,66 kWh/100 km, 79,6 km/h.
Dan 3750 km po Sloveniji, 9,43 kWh/100 km, 46,5 km/h, 5 % preostale energije.
Dan 4Test Ljubljana–Koper potrdil nižjo porabo Junipra v primerjavi z Modelom Y 2021. Stroški za 750 km: 14,99 € (0,212 €/kWh, 2,00 €/100 km) ali 4,67 € s fotovoltaiko (0,066 €/kWh, 0,62 €/100 km), kar pomeni 68,9 % prihranka. Polnjenje na Mölltalu (0,75 €/kWh) je bilo manj ugodno.
V DeMS sem delil lokacijo Junipra prek Discorda. Dogodek v Centru Noordung je izpostavil Juniper med Modeli X. Juniper potrjuje napredek v udobju in učinkovitosti, DeMS pa krepi e-mobilnost za trajnostno prihodnost.
13,7 kWh/100 km: najnižja poraba na testu (Dongfeng Box)
8,8 kWh/100 km: Box na 158,6 km lokalnih cest
24.900 €najcenejši: Dongfeng Box
Renault 5 E-Tech, Citroën ë-C3 in Dongfeng Box
Električni avtomobili vse bolj prevzemajo mestne ceste, cenovno dostopni modeli pa obljubljajo pravo revolucijo za voznike.
V tem obračunu smo pod drobnogled vzeli tri vroče konkurente: nostalgičnega Renaulta 5 E-Tech, udobnega Citroëna ë-C3 in skrivnostnega kitajskega novinca Dongfeng Box. Za pošteno primerjavo smo združili moči z Gregorjem Pavšičem, izkušenim novinarjem portala Siol.net, in v sodelovanju pripravili test, ki razkriva zmagovalca. Kateri električni malček bo osvojil vaše srce – in vašo garažo? Potopimo se v podrobnosti!
V duhu ekipnega dela so se preizkusa kot vozniki lotili Gregor (Siol), Boštjan (DeMS) in Ignac (DeMS) – trojica, ki je za volanom poskrbela za pravo dinamiko. Za hitre objave na TikToku in vrhunske fotografije je skrbela Nika (DeMS), ki je ujela vsak električni trenutek v objektiv. Ekipa je bila – kot se spodobi – usklajena, a hkrati polna strasti! Razprave med vozniki so bile argumentirane, iskrive in dokaz, da trije za volanom nikoli ne ostanejo brez sočnih tem.
Gregorvoznik, Siol.net
Boštjanvoznik, DeMS
Ignacvoznik, DeMS
NikaTikTok in fotografije, DeMS
Oblika in dimenzije
Renault 5 E-Tech
Retro šik, ki s toplino oživlja duh legendarnega Renaulta 5. Kompaktna silhueta (dolžina 3,92 m) in elegantne LED-luči ustvarjajo šarm, ki na cesti privablja poglede – in jih je na našem testu tudi dejansko dobil.
Citroën ë-C3
Robustna lepota z rahlim SUV-pridihom. S 4,01 m dolžine in 163 mm oddaljenosti od tal ponuja udobje in samozavest – idealen sopotnik za mestne avanture.
Dongfeng Box
Minimalizem z dušo – škatlasta ikona na kolesih (4,03 m kot evropski Nammi Box). Čiste linije in praktična eleganca brez odvečnega kiča – za tiste, ki stavijo na preprostost z značajem.
Pogonski sklop in doseg
Renault 5 E-Tech
Srce bije z baterijo 52 kWh (moč motorja 150 KM), ki omogoča do 410 km dosega (WLTP). Sprednji pogon mu daje živahnost, ki navduši na vsakem ovinku.
Citroën ë-C3
Z baterijo 44 kWh (moč motorja 113 KM) in dosegom do 320 km (WLTP) je zanesljiv spremljevalec za mestne ulice in krajše izlete – ravno prav razigran.
Dongfeng Box
V evropski preobleki ponuja baterijo 42,3 kWh (moč motorja 94 KM) in 311 km dosega (WLTP). Kompakten pogon, ki z lahkoto obvlada urbano gnečo in celo kakšno daljšo pot.
Polnjenje
Renault 5 E-Tech
Moč polnjenja do 100 kW – od 10 % do 80 % v približno 30 minutah. Pripravljen na daljše podvige.
Citroën ë-C3
Enako zmogljivo polnjenje do 100 kW, 80 % doseže v okoli 26 minutah. Presenetljivo hiter za svojo ceno.
Dongfeng Box
Moč polnjenja je omejena na 60 kW (v Evropi), kar pomeni okoli 40 minut za 80 %. Počasnejši, a še vedno zadovoljiv za mestne potrebe.
Cena in ciljni trg
Renault 5 E-Tech
Začetna cena (40 kWh) od 27.190 €. Namenjen ljubiteljem tehnologije in nostalgije.
Citroën ë-C3
Cenovna »bomba« – od 25.300 € za začetno opremo. Pravi magnet za praktične kupce.
Dongfeng Box
Kitajski adut – v Sloveniji 24.900 €. Najcenejša vstopnica v električni svet z veliko opreme, ki jo drugod doplačamo. Več v podrobnem testu DeMS.
Primerjava na hitro
Renault 5 E-Tech
Citroën ë-C3
Dongfeng Box
Dolžina
3,92 m
4,01 m
4,03 m
Baterija
52 kWh
44 kWh
42,3 kWh
Moč motorja
150 KM
113 KM
94 KM
Doseg (WLTP)
do 410 km
do 320 km
311 km
Polnjenje
do 100 kW
do 100 kW
60 kW
Do 80 %
~30 min (od 10 %)
~26 min
~40 min
Cena
od 27.190 € (40 kWh)
od 25.300 €
24.900 €
Poraba na testu
16,9 kWh/100 km
15,9 kWh/100 km
13,7 kWh/100 km
Povzetek podatkov iz zapisa.
Kako je potekal test?
Vse se je začelo na daljšem testu Dongfeng Boxa – kompaktnega električarja, ki nas je takoj pritegnil. Resnična primerjava pa zaživi šele, ko podobne avtomobile soočiš na istih cestah ob istem času. Želeli smo vključiti še vtise drugih voznikov in jih povezati s svojimi izkušnjami. Tako je vzniknila ideja za primerjalni test vstopnih električnih modelov. Predlagali smo jo Gregorju, ki je odvrnil: »Izziv sprejet!« – in projekt je stekel. Potrebovali smo še enega voznika, zato se je v društvenem duhu takoj javil Boštjan. Pridružila se je še Nika, s čimer je ekipa postala popolna.
Start: parkirišče nakupovalnega centra na Viču
Kaj smo želeli preizkusiti?
Vožnjo v enakih vremenskih razmerah na isti relaciji: avtocesta, lokalna cesta in mestni promet.
Pri Vrhniki
Kje smo jih preizkusili?
Start: parkirišče nakupovalnega centra na Viču. Tam smo vozila postavili v vrsto in – v duhu časa – posneli objavo za TikTok. Sledila je lokalna cesta do avtoceste, izstop pri Vrhniki in pot do Bistre z obveznim postankom za fotografiranje. Ob tem smo vozniki izmenjali izkušnje, radovednost pa je zbudila celo goste bližnjega lokala, ki so vstali iz udobnih sedežev, da si ogledajo električne malčke.
Bistra
Naslednja postaja: Borovnica in polnilno vozlišče pred železniško postajo. Polnjenja sicer nismo izvedli, smo pa preverili udobje sedežev in z metrom izmerili prostornost – občutke smo želeli podkrepiti s številkami. Po manjšem zapletu, ki smo ga rešili s pomočjo bližnjih delavcev (in darilom v obliki pustnih krofov), smo se po lokalnih cestah vrnili na izhodišče – parkirišče na Viču. Pridružili so se nam tudi naključni obiskovalci, ki so po sedenju v vozilih izpostavili Citroën ë-C3 kot svojega favorita.
Borovnica
Ljubljana
Kaj smo ugotovili?
Občutek vožnje
1Renault 5 E-Tech
2Citroën ë-C3
3Dongfeng Box
Prostornost
1Dongfeng Box
2Citroën ë-C3
3Renault 5 E-Tech
Poraba
1Dongfeng Box13,7 kWh/100 km
2Citroën ë-C315,9 kWh/100 km
3Renault 5 E-Tech16,9 kWh/100 km
Cena od najnižje naprej
1Dongfeng Box
2Citroën ë-C3
3Renault 5 E-Tech
Poraba na testu (kWh/100 km)
Dongfeng Box
13,7 kWh/100 km
Citroën ë-C3
15,9 kWh/100 km
Renault 5 E-Tech
16,9 kWh/100 km
Manj je bolje. Vir: primerjalni test DeMS in Siol.net, 4. 3. 2025
Kakšno je mnenje v DeMS-u?
Vsak od električnih malčkov prinaša nekaj edinstvenega – od nostalgičnega šarma do cenovne dostopnosti. Tukaj je naš pogled:
Renault 5 E-Tech
Zvezda za tiste, ki iščejo stil, doseg in tehnologijo, zapakirano v retroembalažo. Popoln za urbana potepanja z dušo – in prav pri njem smo občutili najboljši užitek v vožnji. Če bi šlo le za veselje za volanom, bi bil naš favorit.
Citroën ë-C3
Kralj razmerja cena/kakovost. Udoben, cenovno dostopen in vsestranski za širok krog voznikov. Vožnja je boljša kot pri Boxu, a v notranjosti se hitro počutiš nekoliko utesnjenega – kompromis za nižjo ceno.
Dongfeng Box
Pragmatični novinec z nizko ceno in solidno osnovo. Idealna izbira za mestne minimaliste, ki cenijo preprostost, a hkrati preseneti z notranjo prostornostjo – celo dovolj za družinske potrebe.
Vsak od teh treh prinaša svoj čar: nostalgično ikono, cenovnega prvaka ali praktično vsestranskost. Kateri je vaš favorit? Odgovor je odvisen od tega, ali vam je prioriteta dizajn, doseg ali denarnica.
Dongfeng Box je s svojo ceno in prostornostjo nepremagljiv kompromis.Sam bi najraje sedel za volan Renaulta 5 E-Tech zaradi čistega užitka v vožnji, a če potrebujem prostor za družino in vso dodatno opremo že v osnovni ceni, je Dongfeng Box s svojo ceno in prostornostjo nepremagljiv kompromis.
Dongfeng Box na dodatni preizkušnji: od Ljubljane do Primorske
Ljubljana
Zgornja primerjava nam ni zadostovala, zato smo Dongfeng Box odpeljali na novo preizkušnjo – po slovenskih lokalnih cestah od Ljubljane proti Primorski in nazaj. Pot smo začeli ob 10.00 iz Ljubljane z 90 % napolnjeno baterijo. Pričakovanj nismo imeli – peljali smo ga po lokalnih cestah in sprejeli, kar bo. Vreme je bilo sončno in ob desetih je bila temperatura v Ljubljani 12 stopinj. Blaž se nam je pridružil v Ljubljani kot mobilni fotograf in ostal z nami vse do Vipavskega Križa.
Ljubljana
›
Logatec
›
Vrhpolje
›
Ajdovščina
›
Vipavski Križ
›
Vrhpolje
›
Ljubljana
Proti Logatcu
Testi vozil so tudi priložnost za druženje z našimi člani, ki jih novosti zanimajo in radi vidijo električne novince v živo. Tokrat smo se srečali z Marjanom, Robertom in Lucijo, ki so si Boxa z veseljem ogledali. Prvi postanek smo naredili v Vrhpolju, kjer smo preverili porabo od Ljubljane. Rezultat nas je presenetil: povprečna poraba 8 kWh/100 km je resnično nizka in obetajoča.
Izredno nizka poraba
Pot smo nadaljevali od Vrhpolja do Ajdovščine, nato do Vipavskega Križa in nazaj do Vrhpolja, preden smo se vrnili v Ljubljano.
Vipavski Križ
Nazaj proti Ljubljani
Celotna trasa je dokumentirana v aplikaciji Relive – videoposnetek najdete spodaj. Končni izid v Ljubljani po 158,6 kilometra lokalnih cest? Povprečna poraba 8,8 kWh/100 km ob povprečni hitrosti 40 km/h.
158,6 kmlokalnih cest
8,8 kWh/100 km povprečna poraba
40 km/hpovprečna hitrost
Končni rezultati
Res je, da so temperature v Vipavski dolini dosegle 19 stopinj, medtem ko smo v Ljubljani začeli pri nižjih vrednostih, a učinkovitost Boxa je kljub temu navdušila.
S tako porabo bi se z njim lahko vozili ves dan brez polnjenja! Kako bi se na podobnih poteh obnesla druga tekmeca, žal ne vemo, saj nam ju ni uspelo preizkusiti na daljši relaciji.
Napredek in izzivi javne polnilne infrastrukture med letoma 2023 in 2024
Ta primerjava osvetljuje ključne spremembe, trende in področja, ki jih je treba izboljšati za vzpostavitev učinkovitega in zanesljivega omrežja polnilnic.
Javna polnilna infrastruktura za električna vozila (EV) je ključnega pomena za uspeh električne mobilnosti, Slovenija pa si aktivno prizadeva izboljšati to področje.
Društvo e-Mobilnost Slovenija (DeMS) je leta 2023 izvedlo ocenjevanje javnih polnilnih mest in to ponovilo leta 2024, da bi spremljalo napredek in prepoznalo obstoječe izzive. Ta primerjava osvetljuje ključne spremembe, trende in področja, ki jih je treba izboljšati za vzpostavitev učinkovitega in zanesljivega omrežja polnilnic.
Metodologija ocenjevanja
Leto 2023
Leta 2023 je DeMS razvil strukturirano metodologijo za ocenjevanje javnih polnilnic v sodelovanju z Zvezo potrošnikov Slovenije (ZPS). Ocenjevanje je zajemalo vidike, kot so uporabnost, zanesljivost, uporabniška izkušnja in tehnične specifikacije, ter zagotovilo natančen vpogled v stanje polnilne infrastrukture. Povezava do rezultatov.
Vir: www.potrosnikovzoom.si.
Leto 2024
Leta 2024 je DeMS nadgradil metodologijo in vključil pri terenskem delu predstavnike Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE). To sodelovanje je pripomoglo k bolj celovitemu zbiranju podatkov, pri čemer je ekipa ocenila 56 polnilnih mest in prevozila skoraj 4000 kilometrov po Sloveniji. Prisotnost MOPE je povečala transparentnost in objektivnost ocenjevanja. Povezava do rezultatov.
Napredek in izboljšave
Leto 2023
Poudarek je bil na začetni oceni infrastrukture, kjer so bile polnilnice ocenjene na podlagi uporabniške izkušnje, tehničnega delovanja in dostopnosti. Identificirane so bile osnovne težave, kot so slaba označba polnilnic, kompleksni postopki registracije in pomanjkanje standardizacije plačilnih sistemov.
Leto 2024
Napredek je opazen na več področjih:
Tesla je v Sloveniji na nekaterih lokacijah odprla dostopnost do polnilnih mest za vsa električna vozila.
Več polnilnih mest, na primer na avtocestnem počivališču Murska Sobota sever, kaže na povečanje števila ultrahitrih polnilnih mest.
V Dobrovniku je bilo uvedeno polnjenje po principu »priključi in polni«, kar bistveno izboljša uporabniško izkušnjo.
Novo mesto, Tesla supercharger
AC-počivališče Murska Sobota – sever
Dobrovnik
Trajni izzivi in težave
Leto 2023
Glavni izzivi so vključevali slabo označevanje polnilnic, težave s plačilnimi sistemi in pomanjkanje zavetja ali nadstreškov za polnilnice, kar je vplivalo na uporabniško izkušnjo, zlasti ob slabem vremenu.
Leto 2024
Nekateri izzivi so ostali enaki ali pa so se celo poslabšali v primerjavi z letom 2023. Polnilne postaje so še vedno pogosto slabo označene, kar negativno vpliva na uporabniško izkušnjo. Največji upad v primerjavi z letom poprej se je pojavil pri informacijah o cenah in načinih aktivacije polnilnic. Tudi ocena lokacij se je znižala, predvsem zato, ker smo v ocenjevanje vključili polnilna mesta, ki prej niso bila splošno dostopna za vsa vozila. Drugod pa so iz sistema »priključi in polni« uvedli sistem plačevanja, ki ni uporabniku prijazen.
Težave z delovanjem plačilnih sistemov (npr. neuspešno delovanje bralnikov kartic na postajališču Barje jug) so še vedno prisotne.
Nekatere lokacije, na primer Tržič, so pokazale, da so težave s parkiranjem in dostopnostjo polnilnic še vedno prisotne.
Ocena 2023
Ocena 2024
Razlike med ponudniki storitve polnjenja
V letu 2024 smo podrobneje spremljali ponudnike storitev polnjenja. Glede na rezultate ocene javno dostopne polnilne infrastrukture so prvih pet mest zasedle lokacije, kjer je ponudnik storitve polnjenja Petrol. Med prvih deset se uvrščajo tudi ponudniki GEN-I, Moon, MOL Slovenija in Tesla. Drugi ponudniki, kot so Ionity, GNE, N-GEN, Lidl, Elevat, Megatel in drugi, so zaradi nižjih ocen v posameznih segmentih žal uvrščeni nižje na lestvici. Povezava do rezultatov.
Prvo mesto med 56 obiskanimi lokacijami: Maribor, Supernova z oceno 75,55 %, kar pomeni oceno »dobro«.
Zaključek
Med letoma 2023 in 2024 je javna polnilna infrastruktura v Sloveniji dosegla določen napredek, zlasti v obliki povečanja števila polnilnih mest ter izboljšanja nekaterih vidikov uporabniške izkušnje. Kljub temu so se pojavile tudi nove težave, medtem ko so nekateri stari problemi ostali nerešeni. Posebno zaskrbljujoče so še vedno pomanjkljive označitve polnilnih mest, težave s plačilnimi sistemi in neenotna uporabniška izkušnja, kar kaže na nujnost nadaljnjega dela in izboljšav za podporo razvoja električne mobilnosti v Sloveniji.
Celovita ocena za leto 2024 znaša »povprečno« s 54 %, kar predstavlja padec za 2,9 % v primerjavi z letom prej.
P. s.: Kako smo ocenjevali?
Vsako polnilno postajo smo obiskali vsaj trije ocenjevalci in preizkusili vsaj dve različni vozili, ki podpirata polnjenje z različnimi močmi in standardi. Med obiskom smo izpolnili ocenjevalni obrazec, na katerem smo zapisali vse opažene pojavitve in podatke o polnilni postaji. Najpomembnejši podatki so bili zapisani v ocenjevalno tabelo, ki vsebuje naslednje kategorije:
Prešteli smo število polnilnih mest za enosmerni ali izmenični tok in zapisali največjo ocenjeno moč polnjenja ter vrste polnilnih priključkov (tip 2, CCS, CHAdeMO). Polnilne postaje z več polnilnimi mesti in/ali višjo močjo polnjenja so prejele višje ocene.
Označenost10 %
Preverili smo, ali je polnilna postaja ustrezno označena na bližnjih cestah ter preverili pravilnost prometnih znakov in talnih oznak na sami polnilnici. Najvišje ocene so dobile polnilnice, ki so označene vsaj na zadnjem križišču in imajo prometne znake ter talne oznake v skladu s Pravilnikom o prometni signalizaciji.
Lokacija15 %
Pregledali smo opremo parkirišča – ali je osvetljeno, pokrito in ali so na voljo posebna parkirna mesta za invalide ali družine z majhnimi otroki. Preverili smo tudi bližnje možnosti za toaletne prostore, hrano, pijačo, trgovine in prenočišča. Osvetlitev in pokritost parkirišča ter prisotnost toaletnih prostorov in možnosti dostopa do hrane in pijače so bili ključni elementi ocene.
Informacije10 %
Preverili smo informacije o cenah in načinu polnjenja na polnilni postaji. Dodatne točke so bile dodeljene ponudnikom, ki so ceno prikazovali v digitalni obliki (s QR-kodo).
Polnjenje50 %
Ocenili smo način aktivacije polnjenja, pri čemer smo najvišje ocene dodelili postajam z načinom »priključi in polni«. Prav tako smo ocenili delovanje polnilne postaje. Dodatne točke so bile podeljene, če je na postaji na voljo polnilni kabel.
Pomembno je omeniti, da če je ocena za delovanje polnilnice nezadovoljiva, ocena za polnjenje ne more biti višja.
Za zagotavljanje najboljših izkušenj uporabljamo piškotke, ki služijo shranjevanju in/ali dostopu do podatkov o napravi. Soglasje za te tehnologije nam bo omogočilo obdelavo podatkov, kot so vedenje pri brskanju ali edinstveni ID-ji, na tem spletnem mestu. Neprivolitev ali preklic privolitve lahko negativno vpliva na nekatere zmožnosti in funkcije.
Funkcionalni
Vedno omogočeni
Tehnična hramba ali dostop sta nujno potrebna za zakonit namen omogočanja uporabe določene storitve, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahteva, ali izključno za namen prenosa sporočila prek elektronskega komunikacijskega omrežja.
Nastavitve
Tehnično shranjevanje ali dostop je potreben za zakonit namen shranjevanja nastavitev, ki jih naročnik ali uporabnik ni zahteval.
Statistika
Tehnično shranjevanje ali dostop, ki se uporablja izključno v statistične namene.Tehnično shranjevanje ali dostop, ki se uporablja izključno za anonimne statistične namene. Brez sodnega poziva, prostovoljnega izpolnjevanja obveznosti s strani vašega ponudnika internetnih storitev ali dodatnih zapisov tretje osebe informacij, shranjenih ali pridobljenih samo za ta namen, običajno ni mogoče uporabiti za vašo identifikacijo.
Trženje
Tehnično shranjevanje ali dostop je potreben za ustvarjanje uporabniških profilov za pošiljanje oglaševanja ali za sledenje uporabniku na spletnem mestu ali na več spletnih mestih za podobne trženjske namene.