DeMS: Kako rešiti težave s parkiranjem na polnilnih mestih in na koga se obrniti?

DeMS: Kako rešiti težave s parkiranjem na polnilnih mestih in na koga se obrniti?

Parkiranje na polnilnih mestih za električna vozila je tema, ki lastnike električnih avtomobilov pogosto spravlja ob živce. Pogosto se zgodi, da polnilna mesta blokirajo vozila na fosilna goriva, vendar ni redkost, da tudi električna vozila, ki se ne polnijo, zasedajo ta mesta. Med zadnjim projektom ocenjevanja javno dostopne polnilne infrastrukture smo na terenu odkrili številne primere, kjer se odgovornosti prepletajo med lokalnimi redarstvi in različnimi inšpektorati. V Sloveniji se soočamo z več težavami, ki zahtevajo različne pristope za njihovo reševanje.

1. Nepravilno parkiranje na polnilnih mestih

Prometna signalizacija: Ključna je ustrezna prometna signalizacija, vključno z znaki in talnimi označbami, ki jasno označujejo polnilna mesta. Če opazite nepravilno parkiranje, pokličite redarsko službo ali policijo.

2. Nepravilna ali neustrezna prometna signalizacija

Če na polnilnih mestih manjka prometna signalizacija ali je ta v nasprotju z zakonodajo, redarstvo ne more izdati kazni. V takih primerih je treba o nepravilnosti obvestiti Inšpektorat za promet Republike Slovenije.

  • Obrnite se na Prometni inšpektorat Republike Slovenije. Vzorec prijave.

Manjkajoča ustrezna prometna signalizacija, vključno z znaki in talnimi označbami.

3. Dodatne težave

Neustrezne možnosti plačevanja na polnilnih mestih. Če polnilno mesto, ki zagotavlja moč nad 50 kW, ne omogoča plačevanja s kartico, je za to področje odgovoren Tržni inšpektorat Republike Slovenije. Več o tem.

Sumljivo ali nevarno stanje pri polnjenju. Če opazite kaj sumljivega ali nevarnega na polnilnih mestih, morate nemudoma obvestiti pristojne organe. Prav tako je pomembno, da ukrepate, če sumite, da vam nepravilno obračunavajo količino storitve polnjenja.

  • Obrnite se na Inšpektorat Republike Slovenije za okolje in energijo. Vzorec prijave.

Kdaj in kako ukrepati

Redno preverjanje: Priporočljivo je redno preverjati stanje polnilnih mest, zlasti v večjih mestih, kot so Ljubljana, Maribor ali Kranj, kjer je gostota električnih vozil večja.

Polnilno mesto nima ustrezne prometne signalizacije. Najprej je treba vložiti prijavo na Prometni inšpektorat Republike Slovenije. Ko je ustrezna prometna signalizacija postavljena, mestno redarstvo obvestimo o morebitnem nepravilnem parkiranju.

Prijave nepravilnosti ali neustreznosti na polnilnih mestih.

  • Nepravilno parkiranje na polnilnih mestih. Obrnite se na redarstvo ali policijo. Seznam telefonskih številk.
  • Nepravilna ali neustrezna prometna signalizacija. Obrnite se na Prometni inšpektorat Republike Slovenije. Vzorec prijave.
  • Neustrezne možnosti plačevanja na polnilnih mestih. Tržni inšpektorat Republike Slovenije. Vzorec prijave.
  • Sumljivo ali nevarno stanje pri polnjenju. Inšpektorat Republike Slovenije za okolje in energijo. Vzorec prijave.

S skupnimi močmi lahko dosežemo boljše upravljanje polnilne infrastrukture in zagotovimo, da električna vozila ne bodo ovirana pri polnjenju zaradi nepravilnega parkiranja ali neustrezne signalizacije.

Zapisal
Ignac Završnik

Leave a Reply