Slovenska predstavitev KIA EV5

Written by

in

,

DeMS · predstavitev · junij 2026

Slovenska predstavitev Kia EV5

Na slovenski trg je zapeljala nova Kia. Družinsko vozilo srednje velikosti – SUV model EV5 z vsemi novimi bonbončki.

  • 4,6 m
  • 81 kWh NMC
  • DC 150 kW
  • od 38.499 € s subvencijo
4,6 mdolžina, med EV3 in EV9
81 kWhbaterija NMC, 400-voltni sistem
~30 minpolnjenje od 10 do 80 % pri DC 150 kW
566 + 44 lzadnji in sprednji prtljažnik
Blaž Hrovat
ZapisalBlaž Hrovat

Na slovenski trg je zapeljala nova Kia. Nekaj, kar je manjkalo v paleti električnih vozil Kia. Družinsko vozilo srednje velikosti – SUV model EV5 z vsemi novimi bonbončki. Preveril sem vse novosti novega EV5 na slovenski uradni predstavitvi.

Kia EV5

Družina električnih Kia

Iz družine električnih vozil Kia že poznamo EV3, EV4, EV6 ter EV9. Pred kratkim se je pridružil tudi kombi PV5 ter najmanjši EV2, ki bo imel najnižjo ceno v Evropi in bo tako zelo finančno dosegljiv. Z odbito subvencijo bo EV2 vaš za 16.999 €. No, pa se posvetimo današnji družinski zvezdi – EV5.

EV2EV3EV4EV5EV6EV9PV5
Kia EV5

Baterija in polnjenje

Kia EV5 meri v dolžino 4,6 m in je po velikosti ter obliki nekje med EV3 in EV9. Za lažjo predstavo – idealen naslednik fosilne Kie Sportage. Na voljo bosta dve bateriji, 81 kWh in 61 kWh, kemijske zgradbe NMC na 400-voltni arhitekturi baterijskega sistema. V Sloveniji pa se bo prodaja najprej začela z večjo, 81 kWh baterijo. Pogon je na sprednja kolesa z močjo 218 konjskih moči.

81 kWhv prodaji najprejNMC, 400 V, pogon spredaj, 218 KM
61 kWhkasnejeNMC, 400 V

Moč polnjenja na AC-polnilnicah je 11 kW, na hitrih DC-polnilnicah pa 150 kW, tako da se baterija napolni od 10 % do 80 % v približno 30 minutah. Za optimalno polnjenje lahko baterijo predgrejemo na tri načine: ročno v vozilu v meniju, samodejno ob navigaciji na polnilnico ali prek aplikacije na telefonu.

AC 11 kWDC 150 kW10–80 % v ~30 min
Ročnov vozilu, v meniju
Samodejnoob navigaciji na polnilnico
Na daljavoprek aplikacije na telefonu
Kia EV5

Prostor in notranjost

Zadnji prtljažnik566 lne razočara
Frunk44 lza polnilne kable

Zadnji prtljažni prostor meri 566 litrov in ne razočara, dopolnjuje pa ga še sprednji prtljažnik v velikosti 44 litrov, kamor boste lahko pospravili vse svoje polnilne kable. Loputa za polnjenje je avtomatizirana na sprednjem delu vozila ob boku, tako da sprednji prtljažnik pride še kako prav. Notranjost vozila je prostorna, v najvišjem nivoju opreme GT Line pa vključuje tudi stekleno streho, ki se lahko odpira, kar je danes že redkost. Posebej zasnovani prednji sedeži nudijo veliko udobje in možnost masaže, zadnji sedeži pa se popolnoma zložijo v ravno ležišče. EV5 ima tudi možnost brezžičnih posodobitev ter novi Google POI z glasovnim pomočnikom, podprt z generativno umetno inteligenco, kar je novost v EV5. Tudi asistenčni sistemi so zelo izboljšani; lep primer primerjave med EV9 in novim EV5 je prikazan spodaj na sliki.

  • avtomatizirana loputa za polnjenje spredaj ob boku
  • odpiralna steklena streha (GT Line)
  • prednji sedeži z masažo
  • zadnji sedeži se zložijo v ravno ležišče
  • brezžične posodobitve
  • Google POI z glasovnim pomočnikom in generativno UI
Primerjava asistenčnih sistemov EV9 in EV5
Primerjava asistenčnih sistemov: EV9 in novi EV5

Pretočne storitve v vozilu

Novo v EV5 so tudi pretočne storitve, ki bodo na voljo v treh paketih: Entertainment Standard, Entertainment Plus in Entertainment Plus WiFi. V prvem paketu bo na voljo YouTube, v paketu Plus pa Netflix, Disney+, LG Channels, Stingray Karaoke, Playworks, Baby Shark World in Haystack News. V paketu Plus WiFi bo dodana še dostopna točka v vozilu. Govori se o mesečni naročnini okoli 8 €.

Entertainment Standard
  • YouTube
Entertainment Plus
  • Netflix, Disney+
  • LG Channels, Stingray Karaoke
  • Playworks, Baby Shark World
  • Haystack News
Entertainment Plus WiFi
  • vse iz paketa Plus
  • dostopna točka v vozilu
govori se o ~8 € na mesec
Pretočne storitve v Kii EV5

Komu je namenjena Kia EV5?

Absolutno večjim družinam, saj ponuja veliko prostora, je vsestranska in z vsemi posodobljenimi asistenčnimi sistemi tudi bolj varna. Seveda pa je lahko tudi vozilo za vse, ki imajo radi tehnologijo in imajo aktiven življenjski slog. Ali pa preprosto za vse lastnike Kie Sportage, ki bi radi preklopili na električno vozilo.

Večje družineprostor, vsestranskost, varnost
Ljubitelji tehnologijein aktivnega življenjskega sloga
Lastniki Kie Sportageki preklapljajo na električno
Kia EV5

Cena

Tukaj je še cena: na voljo bo v štirih paketih opreme in za zdaj samo z baterijo kapacitete 81 kWh. AIR s ceno 48.699 €, STAR s ceno 50.299 €, SKY s ceno 52.299 € ter GT Line s ceno 55.999 €. Ob financiranju Kia Smart EV dobite popust 3700 €, tako da je osnovni model vaš že za 44.999 €, z odbito subvencijo 6500 € pa pičlih 38.499 €.

Cenik · 81 kWh
AIR48.699 €
STAR50.299 €
SKY52.299 €
GT Line55.999 €
EV5 AIR, 81 kWh
Cena48.699 €
Popust ob financiranju Kia Smart EV−3700 €
Cena s financiranjem44.999 €
Subvencija−6500 €
Vaš za38.499 €

Videoposnetki s testiranja

Kia EV5 na videu

Hitro polnjenje

Doseg na avtocesti

Doseg na lokalnih cestah

Testi brez marketinga

DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

Comments

Dodaj odgovor