Tesla Model 3: kralj prodaje v Sloveniji 06/2026

DeMS-ov test porabe · julij 2026

Tesla Model 3: kralj prodaje v Sloveniji 06/2026

… in kaj pokaže naš test porabe

  • obvoznica 9,46 kWh/100 km
  • 771,5 km brez polnjenja
  • LFP · zadnji pogon
485novih Tesel Model 3 junija 2026, največ med vsemi modeli
9,46 kWhna 100 km, ljubljanska obvoznica v prometu
771,5 kmv enem dnevu brez polnjenja, ostali so 4 %
0,48 €na 100 km ob polnjenju iz domače fotovoltaike
IZ
ZapisalIgnac Završnik

Prodaja junija 2026

Po podatkih o registracijah vozil je bilo v Sloveniji junija 2026 registriranih 485 novih Tesel Model 3 – največ med vsemi modeli, ne le med električnimi. Drugouvrščeni Renault Clio je zabeležil 301 registracijo, torej 184 manj. (Vir: zurnal24.si)

Registracije novih vozil · junij 2026
Tesla Model 3485
Renault Clio301

Vir: zurnal24.si

To je statistika prodaje. V nadaljevanju so naši lastni, neodvisno izmerjeni rezultati porabe – z enim vozilom, na dveh različnih testih.

Test 1: ljubljanska obvoznica v prometu

Začetek kroga na počivališču Barje
Začetek kroga na počivališču Barje

Teslo Model 3 smo peljali na tri kroge po ljubljanski obvoznici v običajnih prometnih razmerah (gost promet, priključevanja, spremenljiva hitrost) – brez laboratorijskih ali idealiziranih pogojev.

Krog 19,56 kWh/100 km23 °C · 28,9 km · 21 min · 82,6 km/h
Krog 29,60 kWh/100 km23 °C · 28,9 km · 21 min · 82,6 km/h
Krog 39,22 kWh/100 km24 °C · 28,9 km · 21 min · 82,6 km/h
86,7 kmskupaj, trije krogi
1 h 3 minv uri in treh minutah
82,6 km/hpovprečna hitrost
9,46 kWhpovprečna poraba na 100 km
Tretji krog
Tretji krog

Izmerjena poraba 9,46 kWh/100 km je za 12 % nižja od uradne vrednosti WLTP (10,8 kWh/100 km) za Model 3 RWD. To se je zgodilo predvsem zato, ker je bila temperatura zraka idealna (23–24 °C), povprečna hitrost pa zaradi prometa nekoliko nižja od tiste v uradnem testnem ciklu.

Poraba v kWh/100 km
Izmerjeno (DeMS)9,46
Uradno WLTP10,8

Model 3 RWD · 12 % pod vrednostjo WLTP

Dela na cesti
Dela na cesti

Pogoji testa

  • Pnevmatikeletne, tovarniški tlak
  • V voziluena oseba
  • Klimaizklopljena
  • Temperatura23–24 °C

Test 2: 771,5 km v enem dnevu brez polnjenja – ostali so še 4 %

Pot ob Savi
Pot ob Savi

Drugi test ni ciljal na hitrost, temveč na odgovor na vprašanje: »Kolikšen je maksimalni doseg vozila ob ekstremno varčni vožnji (t. i. hypermiling)?« Želeli smo preveriti, kje so realne fizikalne meje avtomobila, ko vožnjo popolnoma prilagodimo porabi.

Vozilo je bilo doma napolnjeno do 100 %, start iz Ljubljane ob 6.20, oblačno, 19 °C.

  • StartLjubljana, 6.20
  • Baterija100 %
  • Vremeoblačno, 19 °C
  • CiljLjubljana, 00.11
PostajaSkupna razdaljaUraTemp.Povp. hitrostPoraba na odseku
Ljubljana100 km08.5420 °C38,96 km/h
7,47 kWh/100 km
Sp. Pijavško200 km11.0124 °C47,24 km/h
7,37 kWh/100 km
Bizeljsko300 km13.1529 °C44,12 km/h
7,05 kWh/100 km
Spuhlja400 km15.3531 °C42,55 km/h
7,65 kWh/100 km
Pince500 km17.5430 °C43,24 km/h
6,55 kWh/100 km
Ptuj600 km20.0626 °C45,16 km/h
7,10 kWh/100 km
Vransko700 km22.2720 °C42,55 km/h
7,85 kWh/100 km
Ljubljana (cilj)771,5 km00.1121 °C41,25 km/h
7,55 kWh/100 km

Zeleno: najnižja poraba (Pince, 30 °C) · oranžno: najvišja poraba (Vransko, 20 °C)

Sama vožnja je trajala kar 17 ur in 33 minut (plus 18 minut postankov), kar pomeni, da je šlo za pravi vozniški maraton, ki je od voznika zahteval ogromno potrpežljivosti. Nizka povprečna hitrost (43,9 km/h) je posledica izogibanja avtocestam, voženj skozi številna naselja in striktnega upoštevanja omejitev z namenom doseganja čim nižje porabe. Pot nas je vodila po Dolenjski, Štajerski in Prekmurju ter čez mejo na Madžarsko in nazaj – vse brez vmesnega polnjenja.

Zemljevid poti po Sloveniji in Madžarski
4 %
Rezultat: 771,5 km ob povprečni porabi 7,31 kWh/100 kmOb prihodu je v bateriji ostalo še 4 % kapacitete. Povprečna hitrost 43,9 km/h.

Vozilo je opremljeno z litij-železo-fosfatno baterijo (LFP), ki je bolj temperaturno občutljiva od klasičnih litij-ionskih baterij. Pri 20 °C se poraba nekoliko poveča, nad 30 °C pa opazno pade. To nazorno kažejo tudi naši podatki: odsek skozi Pince (pri 30 °C) je postregel z najnižjo porabo 6,55 kWh/100 km, medtem ko je ob vrnitvi proti Vranskemu (pri 20 °C) poraba narasla na 7,85 kWh/100 km. V zimskih mesecih bi bila minimalna poraba pri takšnem tempu po naši oceni okoli 8,5 do 9,0 kWh/100 km.

Poraba 7,31 kWh/100 km
Poraba 7,31 kWh/100 km

Stroški poti (771,5 km)

Izračun temelji na povprečni ceni elektrike za slovenska gospodinjstva (0,212 €/kWh) in ceni elektrike iz lastne fotovoltaične elektrarne (0,066 €/kWh).

Gospodinjska tarifa · 0,212 €/kWh11,95 €skupni strošek poti · 1,55 € na 100 km
Domača fotovoltaika · 0,066 €/kWh3,72 €skupni strošek poti · 0,48 € na 100 km

Ob polnjenju iz lastnega sonca je 771,5 km dolga pot – od Slovenije čez Madžarsko in nazaj – stala 3,72 €, kar znese celo 0,48 € na 100 kilometrov.

Dolenjska
Dolenjska

Omejitve testa

Da lahko bralec sam presodi, koliko rezultati veljajo zanj:

  • Meritve izhajajo iz enega vozila in enega voznika (na delu poti sta bili v vozilu dve osebi) in ne predstavljajo statističnega povprečja.
  • Rezultati so močno odvisni od idealnih temperatur in specifičnega vozniškega sloga tistega dne. Pri zahtevnejših pogojih (zimski mraz, avtocesta pri 130 km/h) bo poraba seveda višja.
Dobri, kraj na Madžarskem
Dobri, kraj na Madžarskem

Sklep

Ni brez razloga na vrhu

Tesla Model 3 ni brez razloga kraljevala na slovenski prodajni lestvici junija 2026. Naš test na obvoznici je pokazal izjemno nizko realno porabo 9,46 kWh/100 km, medtem ko je ekstremni preizkus dosega dokazal, da se z enim polnjenjem ob maksimalnem varčevanju da prevoziti teoretičnih 800 kilometrov (ob upoštevanju preostalih 4 % baterije).

Praktičen zaključek

Letna vožnja9–10 kWhna 100 km
Zimska vožnja11–13 kWhna 100 km (temperature, klimatizacija)
Avtocesta (130 km/h)12–14 kWhna 100 km
Stroški1,55 € vs. 9,50 €na 100 km, elektrika proti bencinu – elektrika je 6× cenejša

Stroški bencina so izračunani na podlagi regulirane cene bencina v Sloveniji ob objavi (julij 2026: 1,588 €/L). Dejanski stroški se razlikujejo glede na obdobje in izbiro bencinske črpalke.

IZ
Ignac Završnik

Zapisal

Metodologija

Meritve so bile opravljene z enim vozilom, ob določenih vremenskih in prometnih pogojih navedenega dne. Rezultati se lahko razlikujejo glede na slog vožnje, temperaturo, obremenjenost vozila in stanje pnevmatik.

Video

Videozapis testa

Celotna pot
Celotna pot
Porabljeno kWh
Porabljeno kWh
Ostanek energije
Ostanek energije

Testi brez marketinga

DeMS vozila preizkuša na slovenskih cestah, v realnih razmerah. Podprite neodvisno delo s članstvom.

Comments

Dodaj odgovor