Analiza ultrahitrih polnilnic v Sloveniji

Analiza DeMS · marec 2026

Analiza ultrahitrih polnilnic v Sloveniji

Kdo vodi, kje so in kako daleč smo v resnici?

231ultrahitrih polnilnih mest na 44 lokacijah
34,9 %vseh DC-polnilnih mest je ultrahitrih
93,5 %trga obvladujejo Petrol, Tesla in Ionity
75,3 %ultrahitrih mest leži na koridorjih TEN-T

Slovenija leta 2026 ni več trg, kjer bi bili vozniki električnih vozil na daljših poteh odvisni predvsem od počasnejših AC-polnilnic in omejenega števila 50 kW DC-postaj. Razvoj v zadnjih letih je bil hiter, številke pa kažejo, da je država vzpostavila trdno osnovo ultrahitrega polnjenja.

Po podatkih nacionalnega registra polnilnih mest je bilo 24. 3. 2026 v Sloveniji evidentiranih 3034 javnih polnilnih mest na 1061 lokacijah. Od tega je 662 DC-polnilnih mest, pri čemer se največji napredek kaže prav v najzmogljivejšem segmentu.

Skoraj 35 % vseh DC-polnilnih mest je že ultrahitrih

Za potrebe te analize smo kot ultrahitro polnjenje (HPC) opredelili vsa polnilna mesta z močjo 150 kW ali več. Slovenija jih trenutno šteje 231 na 44 lokacijah.

To pomeni, da ultrahitra infrastruktura predstavlja 34,9 % vseh DC-polnilnih mest oziroma 7,6 % celotne javne polnilne mreže. Podatki kažejo, da slovenski trg ni več v začetni fazi razvoja, temveč že vzpostavlja resno infrastrukturo za tranzitno mobilnost.

Javna polnilna mesta, 24. 3. 2026

vsa javna polnilna mesta
3034
DC
662
HPC
231
TEN-T
174

Vir: NAP, stanje 24. 3. 2026; HPC = 150 kW ali več; TEN-T = HPC-mesta na koridorjih TEN-T

Prevladujoča trojka: Petrol, Tesla in Ionity

Trg ultrahitrega polnjenja je močno koncentriran, saj trije največji operaterji obvladujejo 93,5 % trga oziroma 216 od 231 ultrahitrih polnilnih mest.

106PetrolVodi po razvejanosti omrežja in prisotnosti ob ključnih prometnih koridorjih.
78TeslaIzstopa z močnimi vozlišči oziroma hub-lokacijami na strateških točkah.
32IonityOstaja ključen igralec v segmentu najvišjih moči in avtocestnih lokacij.

Za vodilno trojico sledijo še Eleport (12 mest), MEGA M (2 mesti) in MOL (1 mesto).

Ultrahitra polnilna mesta po operaterjih

Petrol
106
Tesla
78
Ionity
32
Eleport
12
MEGA M
2
MOL
1

Vir: NAP, 24. 3. 2026; trije največji skupaj 216 od 231 mest (93,5 %)

Petrol, Ivančna Gorica
Petrol, Ivančna Gorica

Slovenija ni več le trg »petdesetk«

Analiza močnostnih razredov kaže, da se slovenska infrastruktura vse bolj približuje sodobnim evropskim trendom:

Ultrahitra polnilna mesta po moči

150–299 kW
117
300–399 kW
70
400 kW ali več
44

Vir: NAP, 24. 3. 2026

V najvišjem razredu 400 kW+ trenutno vodita Ionity z močjo do 460 kW in Eleport z močjo do 400 kW, sledita pa Tesla z do 366,6 kW in Petrol z do 350 kW.

460 kWIonity
400 kWEleport
366,6 kWTesla
350 kWPetrol

Visoke moči polnilnic tako niso več izjema, ampak postajajo pomemben del novega standarda javnega polnjenja.

Tesla SC, Ljubljana
Tesla SC, Ljubljana

Geografska slika: Ljubljana kot središče in TEN-T kot glavna os razvoja

Največja vozlišča ultrahitrega polnjenja so strateško nameščena ob glavnih prometnih smereh.

Največ ultrahitrih polnilnih mest imata trenutno Tesla Koper (20 mest) in Tesla Ljubljana (16 mest). Med večjimi lokacijami sledijo še Eleport Supernova Ljubljana (12 mest), Lukovica (11 mest), Barje (10 mest), Ivančna Gorica (10 mest) in Slovenska Bistrica (10 mest).

Največje lokacije (število HPC-mest)

Tesla Koper
20
Tesla Ljubljana
16
Eleport Supernova Ljubljana
12
Lukovica
11
Barje
10
Ivančna Gorica
10
Slovenska Bistrica
10

Vir: NAP, 24. 3. 2026

Po regijah absolutno vodi Osrednjeslovenska (77 mest), sledijo Obalno-kraška (39), Podravska (33) in Savinjska (26).

Ultrahitra polnilna mesta po regijah

Osrednjeslovenska
77
Obalno-kraška
39
Podravska
33
Savinjska
26
Druge regije
56

Vir: NAP, 24. 3. 2026; »druge regije« = 231 − 175, izračun DeMS

75,3 % vseh ultrahitrih polnilnih mest (174 od 231) leži na evropskih prometnih koridorjih TEN-T.To jasno kaže na tranzitno usmerjenost slovenskega omrežja.
Ionity, Smednik
Ionity, Smednik

Od kvantitete h kakovosti

Če je bila prva faza slovenske e-mobilnosti predvsem boj za dostopnost polnilnic, leto 2026 zaznamujejo druga vprašanja: kapaciteta, hitrost in zanesljivost.

Kaj nam povedo številke?

Hrbtenica je postavljena.

Dolge poti skozi Slovenijo so danes bistveno lažje izvedljive kot pred nekaj leti.

Potrebujemo več regionalne razpršenosti.

Ultrahitro polnjenje se bo moralo postopoma širiti tudi zunaj avtocestnih koridorjev, v turistična središča in regionalna mesta.

Konkurenca bo ključna.

Čeprav vodilna trojica močno prevladuje, prihod novih igralcev prinaša tehnološki napredek in višje standarde.

Eleport, Ljubljana
Eleport, Ljubljana

Sklep

Trdna osnova, naslednja faza je zanesljivost

Slovenija je na področju ultrahitrega polnjenja naredila pomemben korak naprej. Z 231 ultrahitrimi polnilnimi mesti na 44 lokacijah ima danes trdno osnovo za nadaljnjo rast e-mobilnosti.

Naslednja faza razvoja ne bo več odvisna od vprašanja, ali polnilnica obstaja, temveč predvsem od tega, ali je dovolj zmogljiva, prosta in zanesljiva takrat, ko jo uporabnik dejansko potrebuje.

Prav v tem se bo pokazalo, kako zrela je slovenska mreža ultrahitrega polnjenja – in kdo jo v resnici gradi.

IZ
Ignac Završnik

Analizo pripravil, Društvo e-Mobilnost Slovenija

Vir podatkov

Nacionalna točka dostopa (NAP) – stanje 24. 3. 2026: nap.si

Opomba

Pri pregledu vira podatkov na portalu NAP smo opazili tudi določene pomanjkljivosti, ki pa na splošne ugotovitve analize ne vplivajo bistveno. V registru med drugim niso evidentirani nekateri manjši ponudniki storitev polnjenja, na primer E prihodnost, d. o. o. (Ptuj), in BE CHARGE S.R.L. – podružnica Slovenija (Ajdovščina, Lendava), verjetno pa tudi še kateri drugi.

VodičKarta polnilnic
Polnilna infrastrukturaPolnilni park ni zlata jama. Tudi v Sloveniji ne.

Številke, ne slogani

Polnilno infrastrukturo analiziramo neodvisno, iz javnih podatkov in na terenu. Podprite delo društva s članstvom.

Comments

Dodaj odgovor